ادیت مقاله علمی

ادیت مقاله علمی

ادیت مقاله علمی : شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که ابتدای یک فیلمنامه را خوانده یا خلاصه ای از آن را از یکی از دوستانتان شنیده باشید و در همان لحظه از اینکه با یک شاهکار و یا اثری ماندگار روبرو خواهید شد مطمئن شوید .

این در حالسیت که وقتی به تماشای محصول مورد نظر می نشینید و با تصاویر ، نور یا میزانسن ، طراحی صحنه و لباس ، صدا برداری و موسیقی متن یا بازی مصنوعی بازیگران روبرو می شوید ، بُتی که از آن ساخته بودید را فرو ریخته و در می یابید که در قضاوت خود عجول بوده اید !

اما براستی اگر حق با شما بوده باشد چه ؟ اگر این داستان به صورت نوشتاری – مثلاًدر دل یک کتاب – همان ویژگی هایی که شما در ذهنتان پرورانده اید را داشته اما خوب به تصویر کشیده نشده باشد چه ؟ در اینجا چه کسی مقر است ؟ نویسنده یا کارگردان ؟

ویرایش مقاله خود را به تدوینگری خوب بسپارید !

درادامه مقدمه فوق باید گفت که نویسنده به عنوان فردی که ترشحات ذهن خود را روی کاغذ آورده یا مجموعه ای از تجارب و اقدامات مفید زندگی شخصی یا حرفه ایش را در اختیار دیگران قرار داده ، وظیفه خود را به خوبی انجام داده است ؛ چرا که اگر چنین نبود کتاب ، فیلم نامه یا طرح اولیه وی نیز با استقبال چندانی روبرو نمی شد .

به همین دلیل است که می گوییم کارگردان و عواملی که توسط وی به کار گرفته می شوند وظیفه خود را به خوبی انجام نداده و به شیوه ای غیر مناسب تصویرسازی کرده اند ؛ در نتیجه بی دلیل نیست که اگر فیلمی با موضوعی یکسان توسط 10 کارگردان مختلف ساخته شود ، عملاً ده فیلم متفاوت می بینیم.

حال ارتباط این توضیحات با ادیت مقاله علمی چیست ؟ شاید تا بدین جا به خوبی منظور من از طرح این مثال را متوجه شده باشید . در دنیای پژوهشگری ، تحقیق ، آزمایش ، نگارش مقاله و ویرایش مقاله انگلیسی به منظور ارائه آن در مجلات خارجی ، شما حکم نویسنده این اثر را داشته و ویراستار آن حکم کارگردان این پروژه را دارد .

شاید شما از آن دست افرادی باشید که خودشان توانایی ترجمه مقاله به زبان انگلیسی را دارند ، اما فراموش نکنید که ادیت مقاله علمی امری تخصصی بوده و باید بواسطه کارشناسان مجرّب و کارآزموده این حوزه انجام پذیرد.

چرا ادیت مقاله علمی باید توسط فرد دیگری انجام پذیرد ؟
می دانیم که هدف از ویرایش یک مقاله استخراج و اصلاح اشتباهات آن بوده و زمانی که با نیت ادیت یک نوشته آن را در دست می گیریم ، باید عینک بدبینی به چشمانمان بزنیم.

ظاهر ادیت مقاله علمی

حقیقتی که در خصوص ادیت مقاله علمی توسط خود فرد وجود دارد این است که این شخص با چنین دیدی به سراغ مقاله خود نمی رود . به عنوان مثال به دلیل اینکه با کلیات مطلب آشنا بوده ، می داند از کجا شروع کرده و به کجا خواهد رسید ، بسیاری از نوشته ها را نه به چشم خود ، بلکه با حافظه اش می خواند ، در نتیجه از برخی اشتباهات بی آنکه متوجه شود می گذرد .

نکته : چنانچه خودتان در پی ویرایش یک مقاله هستید – مثلاً یک یادداشت به زبان فارسی – مدتی از آن فاصله بگیرید و بعد از چند روز عیب و ایرادهای آن را بیرون بکشید ، چرا که در چنین شرایطی دقیقاً همان چیزهایی که نگاشته اید را خوانده و به سادگی می توانید اشتباهات ، ناهمخوانی ها ، تضادها یا ایرادات اساسی در مفهوم جملات را مشاهده نمایید .

محتوای مقاله

به عنوان دلیل دیگری که توصیه می گردد تا ادیت یک مقاله علمی به فرد دیگری سپرده شود می توان به فقدان علم یا اطلاعات کافی و فهم نادرست مسأله اشاره کرد . زمانی که شما به زعم خود مطلبی را درست می انگارید ، چه در کسوت نویسنده ، چه در جایگاه ویراستار و چه در قالب خواننده مطالب آن را صحیح می دانید ؛ حال اینکه شاید این مطلب به کلی اشتباه بوده یا از سوی مراجع علمی معتبر سال ها پیش رد شده باشد .

به همین دلیل است که می گوییم سپردن یک مقاله به ادیتوری الیت سبب می شود تا علاوه بر وجوه املایی و انشایی ، این مطلب از نظر محتوایی نیز مورد بررسی قرار گرفته تا چنانچه ایراد قابل رفعی در آن وجود داشت ، آنرا برای اصلاح به شما ارجاع دهد .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *