اصلاح مقاله ریجکت شده

اصلاح مقاله ریجکت شده

اصلاح مقاله ریجکت شده : در یادداشت قبلی در خصوص نحوه رد یک مقاله و حالت‌های مختلفی که ممکن بود با آن مواجه شویم صحبت کردیم . در همین رابطه به این نکته اشاره کردیم که ممکن است

  • مقاله ارسالی به کلی رد شده و سردبیر مجله مورد نظر با صراحت از شما بخواهد که دیگر این نوشته را برای ایشان نفرستید .
  • در حالت بعدی سردبیر با نوشتن نامه‌ای ضمن تشکر از شما، اشکالات موجود در متن را نیز برایتان بازگو می‌کند . در اینجا گفته شد که چنانچه به صراحت از شما خواسته نشده بود که مقاله را پس از اصلاح بازبفرستید این کار را نکنید .
  • در حالت سوم نیز مقاله شما دارای عیب و ایراداتی بود که اولاً قابل رفع و تعدیل بوده و ثانیاً آنچنان مطلوب و مقبول است که مجله مورد نظر آن را بپذیرد ، لذا پس از اصلاح آن را برمی‌گردانیم .

با توجه به اینکه در صورت پذیرفته نشدن مقاله شما و قرار نگرفتن آن در نوبت چاپ یکی از رویدادهای فوق به وقوع می‌پیوندد، اینک راهکار شما برای ویرایش مقاله انگلیسی و منتشر کردن آن اهمیت زیادی می‌یابد !

در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه با « اصلاح مقاله ریجکت شده » به بررسی راهکارهایی بپردازیم که با کمک آن‌ها می‌توان شانس انتشار ماحصل تلاش و زحمات خود را افزایش دهیم؛ پس با ما همراه باشید :

اصلاح مقاله ریجکت شده

زمانی که مقاله شما از سوی یک مرجع علمی (به طور مشخص یک ژورنال علمی) رد می‌شود، حتماً دو یا چند داور روی وجود اشتباهاتی درون آن اتفاق نظر داشته و به احتمال زیاد در مورد آن نیز درست قضاوت کرده‌اند ؛ چرا که خیلی کم پیش می‌آید که عده‌ای از داوران به طور همزمان در درک یک مطلب اشتباه کرده، به یک پدیده خاص ایراد گرفته و یا مطلبی را به دلایلی غیر علمی مردود اعلام ‌کنند.

با بازگردانده شدن یک مقاله، ایرادات گرفته شده از آن یا کوچک و قابل رفع بوده یا بزرگ و بنیادین است که زمان و انرژی فراوانی برای رساندن آن به حالتی ایده‌آل نیاز است . با عنایت به اینکه رفع اشکالات مورد اول زیاد هم دشوار نبوده و حتی با وجود سختگیرانه بودن داوری  باز هم با پیروی از راهنمایی و دستورالعمل‌های داده شده قابل برطرف شدن است، این اشتباهات ماژور است که ما را به اتخاذ تصمیمات حساس و اصلاح مقاله ریجکت شده به معنای واقعی سوق می‌دهد!

در چنین شرایطی 2 حالت کلی پیش می‌آید: اول اینکه شما نتیجه این قضاوت را قبول داشته و در پی بهبود و تعدیل اشتباهات آن می‌روید و یا اینکه به نظرتان نتیجه تحقیقاتتان درست بوده و داوران در کار خود اشتباه کرده‌اند .

اقدامات نویسنده در پی ریجکت مقاله

پذیرش و اصلاح

همانطور که بدان اشاره شد، در این حالت می‌توانیم نقدهای وارده را بپذیریم و با گوش فرا دادن به راهنمایی‌های داوران و اعمال نظر ایشان به اصلاح مقاله ریجکت شده بپردازیم . این در حالیست که گاهی همراه اصلاحات انجام شده نامه‌ای برای مجله مورد نظر ارسال کرده و در آن در خصوص قسمت‌های اصلاح شده و بخش‌های تغییر کرده توضیحاتی را ارائه می‌دهیم .

عدم پذیرش اشتباه

در صورت عدم پذیرش نقدهای وارد شده نیز چند رویداد کلی رخ می‌دهد :

نخست اینکه به کار خود باور داشته و احتمال می‌دهیم که داوران مطالب ما را بد خوانده و درست متوجه آن نشده‌اند . در اینجاست که باز هم در قالب یک نامه مؤدبانه و رسمی با ادله منطقی، دقیق و شفاف به شرح مطالب پرداخته و از این افراد می‌خواهیم که از زاویه دید ما به این مقاله نگاه کنند .

در غیر این صورت تغییر مرجع و ارسال این نوشته به مجله‌ای دیگر (بدون اینکه آن را تغییر دهیم) راهکاریست که در صورت عدم پذیرش اشتباهاتمان با آن مواجه می‌شویم .

چند نکته تکمیلی در خصوص مقالات ریجکت شده

مقالات ریجکتی دارای زمان مشخصی برای اصلاح هستند که این فرصت را به مؤلف می‌دهند تا بدون نیاز به بازبینی از اول، تنها به بررسی اشکالات برطرف شده بپردازد . در همین رابطه توجه به این زمان و تاریخ نهایی ارائه یادداشت‌های اصلاح شده در این موعد مقرر از اهمیت زیادی برخوردار بوده و سبب می‌شود تا روند چاپ با سرعت بیشتری طی شود .

در مسیر پاسخگویی و نگارش نامه‌ای تفصیلی و مشروح، همه نظرات را خوانده و پاسخی محکمه پسند ارائه دهید ؛ در همین رابطه پاسخ دادن به همه نظرات و سوالات می‌تواند در جلب نظر داوران مؤثر باشد .

وجود شماره صفحات، بندها و خطوط می‌تواند به آدرس‌دهی دقیقتر در داخل مقاله و رسیدگی سریعتر به آن‌ها منجر شود ، ایجاد تغییراتی در قسمت‌های اصلاح شده نظیر بولد و ایتالیک کردن آن در یافتن سریعتر متن بهبود یافته کمک زیادی می‌کند .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *