اکسپت مقاله ISI

اکسپت مقاله ISI

قبل از اینکه در مورد عوامل ، شرایط و چگونگی اکسپت مقاله ISI توضیح دهیم خوب است اندکی در مورد مقالات علمی و ماهیت ISI بگوییم. مقالات علمی همانطور که می توان از اسم آنها برداشت کرد به نتایج مجموعه ای از تحقیقات نظری ، عملی و تلاش های محققان  گفته می شود که به صورت مکتوب و در قالب یک مقاله در آمده اند . این مقالات عموماً در مورد کشف یک موضوع یا ارائه یک نظریه جدید در مورد موضوعی خاص می باشد.

موسسه اطلاعات علمی یا همان Institute for Scientific Information  که با نام مخفف ISI شناخته می شود یک مجموعه معتبر علمی جهانی است که مهمترین مجلات علمی جهان را پوشش می دهد. هر ساله تعداد زیادی از مجلات مختلف که پر از مقالات متنوع هستند جهت بررسی علمی به این موسسه فرستاده می شوند. ISI پس از بررسی اعتبار علمی مقالات تعدادی از این مجلات ( که اغلب تعداد کمی دارند)  را تایید می کند.

برای پژوهشگران و محققانی که پس از مدت ها تحقیق و تلاش به نتیجه رسیده اند ، یکی از راه های انتشار نتایج زحماتشان، چاپ مقاله در مجلات ISI می باشد. شایان ذکر است که هر چه مقاله مورد نظر از اعتبار علمی بالاتری برخوردار باشد شانس اکسپ مقاله ISI ، انتشار و چاپ آن در مجلات معتبر دنیا بیشتر است.

اما چگونه می توان فهمید که یک مجله تحت پوشش ISI است؟ آیا همین که در سایت مجله این موضوع گفته شده باشد کافیست؟ راه های مختلفی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد اما مطمئن ترین راه این است که از طریق وب سایت تامسون رویترز که تمامی مجلات ISI در آن به صورت به روز نشان داده می شوند از صحت و اعتبار مجله مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

پس از آشنایی با ISI ، شیوه کار این مجموعه ، ویرایش مقاله انگلیسی و همچنین روش شناسایی مجلات معتبر ISI  وقت آن رسیده است تا به توضیح چگونگی ارزیابی و اکسپت مقاله ISI بپردازیم. این فرایند به این شکل است که ابتدا سردبیر مجله ، نسخه اولیه مقاله را با توجه به معیارهای مختلف مثل حیطه فعالیت ، اهمیت و ارزش موضوع ، سبک نوشتاری نویسنده مطلب ، اعتبار مقاله و منابع آن و چند معیار دیگر بررسی می کند. در این مرحله مقالاتی که مربوط به حوزه تبلیغات ، انتشار اخبار و یا گزارشات مبهم و از این دست موارد باشند از لیست مقالات خط خواهند خورد .

در مرحله بعد ویراستار مجموعه نیز با توجه به معیارهای قبلی به صورت دقیق تری به بررسی مقاله می پردازد و در انتها پس از بازبینی مقاله را تایید و یا با ارائه دلایل موجه آن را رد یا ریجکت می کند .

در مرحله سوم از فرایند اکسپت مقاله ISI داوران در مورد اعتبار فنی مقاله تصمیم می گیرند و نظرات کامل خود را ابراز می کنند. داوران همچنین در خصوص مطابقت داشتن حیطه مقاله با حوزه کاری مجله نظر می دهند. در نهایت نظرات داوران اعم از اکسپت مقاله ، داشتن ایرادات جزئی و کلی و یا ریجکت مقاله به ویراستار منتقل شده و او نیز نظرات داوران را به همراه عقاید و پیشنهادات خود در مورد مقاله مورد نظر به سردبیر ارسال می کند.

در پایان نیز کادر ویراستاری مجله تصمیم خود را در خصوص تایید ، تائید شرطی و یا ریجکت مقاله به صورت مکتوب به نویسنده اثر اعلام می دارند. در صورت ریجکت دلایل آن به صورت روشن و شفاف به نویسنده اثر اعلام می شود. همچنین در صورت تصمیم کادر ویراستاری برای اعمال تغییرات جزئی در مقاله ، اصلاحات مورد نیاز به صورت شفاف بیان خواهد شد.

اما چه کاری می تواتن انجام داد تا احتمال اکسپت مقاله ISI بیشتر شود؟

به این منظور نویسندگان باید دو مورد اساسی را قبل از ارسال مقاله مورد توجه قرار دهند. قدم اول این است که نوع هدف مقاله در یکی از دسته های مقالات مروری ، پژوهشی ، فنی ، سرمقاله و همچنین بحث و گفتگو  جای گیرد. دومین نکته ای که باید مد نظر نویسندگان باشد این است که مقاله خود را به مجله ای ارسال کنند که حیطه مشترکی داشته باشند. به عنوان مثال یک مقاله زمین شناسی را نمی توان در یک مجله پزشکی اکسپت کرد.

نکته نهایی که خوب است به آن اشاره شود این است که مقالاتی با موضاعات تخصصی و علمی ، بر پایه معیارهایی همچون اصالت موضوع ، شیوه های انجام یافته و کیفیت نتایج بررسی می شوند. مقالاتی که با موضوعات کاربردی محور نوشته می شوند با معیارهای نو آوری و پتانسیل آنها برای پیشرفت فناوری مورد بررسی قرار می گیرند. در نهایت مقالات استراتژیک از منظر تجزیه و تحلیل قانونی ، منطقی و بی طرفانه بررسی خواهند شد.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *