بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی

بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی

بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی : چندی پیش یکی از متقاضیان ویرایش مقاله انگلیسی که دارای مدارج آکادمیک قابل توجه و سطح علمی بالایی هم بود نوشته‌ای را برای من تایپ کرده و در یکی از پیام‌رسان‌ها برایم ارسال نمود. با گذر از مفاد آن، اگرچه نوشته مذکور در قالب یک پیام کوتاه فارسی بوده و لحن آن نیز غیر رسمی بود، اما نکته‌ای قابل توجهی که در آن نظر من را جلب کرد وجود اشتباهات فراوان (اعم از اشتباهاتی که احتمالاً تایپی بوده، جمله‌بندی‌های پس و پیش و نامنظم، عدم رعایت فاصله و نیم فاصله‌ها، عدم استفاده از علائمی نظیر تنوین یا حمزه و علامت‌های دستور زبانی نظیر ویرگول و علامت تعجب و …) در نگارش این متن بود .

لزوم ویرایش همه نوشته‌ها

 

این اشتباهات عاملی برای یادآوری این مطلب بود که چنانچه فردی اطلاعات بالایی دارد، خوب صحبت می‌کند و حتی در قالب یک رمان نویس دارای قدرت قصه‌پردازیست، لزوماً فردی مسلط به دستور زبان فارسی نبوده و این فرد دیگریست که وظیفه سروشکل دادن نوشته‌های آنان را بر عهده می‌گیرد .

ویرایشگران به عنوان افرادی که وظیفه نزدیک کردن زبان گفتار و قلم پر اشتباه مؤلف (اشتباه نگارشی) به زبان معیار را دارند، با وفاداری به اصل منظور نویسنده، اشتباهات فاحش آن را اصلاح کرده و این نوشته را برای قشر اهل مطالعه یا جوامع علمی قابل پذیرش می‌کنند .

در همین رابطه زمانی که یک ویرایستار قصد تدوین یک نوشته را دارد، اگر زبان مادری نویسنده و زبان ویرایش یکی باشد بالطبع با چالش‌های کمتری طرف هستیم تا وقتی که این دو از زبان‌های مختلفی باشند.

این چالش زمانی عمیق و شدیدتر می‌شود که موضوع این یادداشت نیز عام نبود و به صورت تخصصی درباره یک مطلب علمی یا موضوعی با تعداد مخاطبین کمتری صحبت کند . به همین دلیل است که همکاری با یک مجموعه ویرایش زبان انگلیسی ضرورت یافته و بدین ترتیب یک نویسنده قادر به عرضه داوطلبانه نوشته‌های خود به زبان‌های دیگر است .

با گذر از این توضیحات بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی نیز می‌توانند تا حدی در این راه موثر و کارآمد باشند.

بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی

 

نرم افزارهای ویرایش یک نوشته انگلیسی (به ویژه اگر نسخه رایگان، مدت‌دار یا محدود نباشند) تا حدی توانایی عیب‌یابی و رفع اشتباهات خیلی محسوس دارند، اما این کارایی تا جاییست که بخواهیم با فرد دیگری به انگلیسی نامه‌نگاری کرده، ایمیلی رسمی بزنیم یا رزومه خود را تدوین و ارسال کنیم .

اگرچه شاید دلیل این ادعا مشخص باشد، اما تنها اشاره به این مطلب که این نرم‌افزارها توانایی تشخیص و تصحیح مفاهیم را ندارند (مثلاً اشتباه در مفاهیم یک مطلب علمی) برای عدم استفاده از آن‌ها در این زمینه کافی باشد ؛ امری که شاید با گذر زمان و پیشرفت هوش مصنوعی ادعای بی اساسی شود! اما تا آن روز می‌توان مطمئن بود که این نرم‌افزارها مناسب ویرایش مقاله‌ای نیستند که در شرف چاپ در ISI می‌باشد .

با گذر از این توضیحات، اینک نوبت معرفی بهترین نرم افزار ویرایش مقالات انگلیسی (در سطوح ابتدایی) می‌باشد :

  1. Grammarly

این برنامه به صورت پریمیوم عرضه می‌شود، در نتیجه استفاده از نسخه رایگان آن با بسته بودن برخی از امکاناتش همراه است! به عنوان مثال اگر در متن شما 15 اشتباه گرامری یافت شود، 10 مورد آن اصلاح شده و 5 مورد دیگر در صورت داشتن اکانتی رسمی، معتبر و دارای کریدیت نمایش داده می‌شوند . این بدان معناست که در نمونه‌های رایگان همواره می‌دانیم اشتباهی در یک متن وجود دارد، اما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم .

علاوه بر امکان استفاده از گرامرلی در وبسایت خود این نام تجاری، هم امکان افزودن پلاگین‌های آن به مرورگرهای فایرفاکس و کروم وجود داشته و هم می‌توان افزونه مربوطه را روی ورد نصب کرد. در هر صورت این برنامه اشتباهات شما را گوشزد کرده و راه حل‌های اصلاح آن‌ها را نیز ارائه می‌دهد.

  1. White Smoke

این نرم افزار به عنوان برنامه‌ای آفلاین، وابستگی دائمی کاربر به اینترنت را از بین برده و سبب می‌شود تا در هرکجا و هر زمان، نوشته انگلیسی خود را عیب‌یابی و اصلاح کنید . از آنجایی که این محصول نیز غیر رایگان بوده اما نسخه‌های کرک شده آن یافت می‌شود، شاید بتوان آن را انتخاب بهتری نسبت به گرامرلی دانست .

  1. Sentence Checker

اگر جملاتی که مد نظرتان است ساختار ساده‌ای داشته و در عین حال زمان انجام کار برایتان مهم است، وب سایت Sentence checker این امکان را به شما می‌دهد تا با وارد کردن جملات انگلیسی مورد نظر خود، خروجی صحیح آن را تحویل بگیرید .

  1. Word

با مرور همه گزینه‌های موجود، باز هم می‌بینیم خدمتی که مایکروسافت با آن حجم از اطلاعات و سابقه درخشان با کمترین بها در اختیارمان قرار می‌دهد بهترین گزینه برای ویرایش یک مقاله انگلیسیت! در همین رابطه چنانچه در نسخه‌های جدید این برنامه وارد قسمت Tools شویم، به گزینه‌ای به نام Spelling & Grammer  برخورد می‌کنیم که با فعال کردن آن، متن انگلیسی ما بررسی شده و اشتباهات گرامری آن مشخص می‌گردد .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *