تشخیص مجلات isi

تشخیص مجلات isi

تشخیص مجلات isi : مجلات ISI به عنوان مراجعی برای چاپ مقالات علمی، ژورنال‌هایی با اسامی مختلفی هستند که تحت لوای این مجموعه کار کرده و به همین دلیل از اعتبار زیادی برخوردارند . زمانی که در محافل علمی و پژوهشی از زمینه‌های برای دیده شدن سخن به میان می‌آید، بی تردید این نام ژورنال‌های مذکور است که مطرح شده و به عنوان جایگاهی ایده‌آل برای به چاپ رسیدن ماحصل زحمت‌های چند ماهه یک محقق مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در همین رابطه زمانی که پدیده‌ای ارزشمند وجود داشته باشد، نسخه‌های بدل یا تقلبی آن نیز کم‌کم خودنمایی می کنند! از آنجایی که مجلاتی با نشان ISI حد آرمانی اینگونه جراید به حساب می‌آیند، طبیعیست که مجلات فراوانی هم به وجود می‌آیند که با نزدیک کردن ساختار ظاهری (و نه کیفی) خود به این مجلات، از یک سو در پی جذب مقالات و چاپ آن‌ها که به افزایش اعتبارشان می‌انجامد رفته و از سویی دیگر با دریافت مبالغی از محققین کم تجربه در این حوزه، به درآمدزایی می‌پردازند .

 

چرا نباید با مقالاتی غیرISI  همکاری کرد ؟

اگرچه همکاری با مجله‌ای نچندان مطرح به ویژه برای تازه‌کاران هر حوزه رویداد بدی هم تلقی نمی‌شود اما فراموش نکنید که با این کار

  • زمان و انرژی خود را بیهوده هدر داده‌ایم! چراکه اگر این مقاله در حد استاندارد ژورنال‌های ISI بوده (یا می‌توانستیم آن را به اصلاحاتی نظیر ویرایش مقاله انگلیسی به حد اعلایی برسانیم) ولی آن را برای مراجع نامعتبری ارسال کرده‌ایم، از آنجایی که امتیازی در رزومه ما به وجود نیاورده و مورد توجه نیز قرار نمی‌گیرد عملاً بمثابه از بین بردن آن به دست خودمان می‌باشد .

فراموش نکنید که با چاپ این مقاله در یک مرجع ولو نامعتبر و گمنام، شانس به چاپ رسیدن آن در مجلات ISI به کلی از بین می‌رود .

  • در مسیری اشتباه هزینه می‌کنید! چاپ این مقالات در گرو واریزی‌هایی مالی بوده که با توجه به ارزش دلار، گاه عدد قابل توجهی به ویژه برای دانشجویانی که هنوز از رشته تحصیلی خود وارد بازار کار و کسب درآمد نشده‌اند می‌باشد. در همین اثنا چنانچه قصد صرف هزینه و سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید، چه بهتر است که با تشخیص مجلات isi مبالغ صرف شده را در مسیری درست خرج کنید .
  • فرصت به دست آمده را به راحتی می‌سوزانید! بسیاری از دوستانی که در پی تشخیص مجلات isi هستند قصد دارند تا با سابمیت یک مطلب در دل این ژورنال‌های علمی رزومه خود را برای حضور در هیئت علمی یک دانشگاه یا تدریس، تحصیل و استخدام در مجموعه‌های خارجی تقویت کنند . در همین رابطه همکاری با مراجع نامعتبر سبب می‌شود تا فرصتی که برای این کار به وجود آمده است به خاطر یک اشتباه بد از بین برود .

با توجه به همه این توضیحات، یافتن و همکاری با یک مجله ISI از اهمیت زیادی برخوردار است .

تشخیص مجلات isi

نحوه تشخیص مجلات isi

 تشخیص مجلات ISI بسادگی جستجوی نام آن‌ها در میان لیستیست که در سایت مؤسسه تامسون رویترز قرار گرفته است . در همین رابطه برای اینکه تشخیص دهید نام یک مجموعه در بین ژورنال‌های ISI در سال جاری قرار دارد، تنها کافیست تا به mjl.clarivate.com مراجعه کرده و در آنجا نام مجله مورد نظرتان را سرچ کنید . با انجام این کار اگر مرجع مورد نظرتان ISI (فاقد ایمپکت فکتور) باشند مشخص شده، اگر JCR (دارای ایمپکت فکتور) بوده معلوم گردیده و چنانچه در این بین دیده نشود فاقد ارزش و اعتباری حداقلی می‌باشد .

مراحل تشخیص یک ژورنال معتبر با کمک تامسون رویترز

پس از ورود به وبسایت www.mjl.clarivate.com در محیط کاربری ساده‌ای که دارد، عنوان، نام کامل یا ISSN مجله مورد نظرتان را وارد و جستجو را آغاز نمایید .

تشخیص مجلات isi

با ظاهر شدن نتایج و تطبیق کامل داده‌های شما با اطلاعات نمایش داده شده می توان دریافت که یک مجله، ISI هست یا خیر! در این مثال، من با جستجوی نام Elsevier (به عنوان ژورنالی سرشناس که از ISI بودن آن اطلاع داشتم) اطلاعاتی پیرامون اینکه این مجله ویژگی‌های مورد نظرم را دارد یا نه به دست آوردم؛ حال اینکه شما می توانید با سرچ نام مجلاتی گمنام‌تر نیز آن‌ها را اعتبار‌سنجی کرده و در صورت قرار داشتن در لیست مجلات معتبر سال جاری میلادی، آن را بر گزینید .

نکته: جایگاه این مجلات همیشگی نبوده و به فراخور اینکه مجله‌ای با گذر زمان قوی شده یا در برهه‌ای خاص با اصلاح ساختار خود جایی در میان مراجع معتبر به دست می‌آورد، طبعاً ژورنال‌هایی نیز کیفیت خود را از دست داده و جای خود را به مجلات مذکور می‌دهند . در نتیجه اینکه اگر روزی در تشخیص مجلات isi ژورنالی نمره قبولی گرفت، تضمینی برای همیشگی بودن آن وجود ندارد .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *