تفاوت jcr و isi

تفاوت jcr و isi

تفاوت jcr و isi : دانشمندان و محققان در سرتاسر دنیا برای اینکه بتوانند به تحقیقات خود سرعت بیشتری دهند ، ناگزیرند تا به نتایجی که محققان دیگر در گذشته به آنها دست یافته اند دسترسی داشته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات آنها مسیر تحقیقات خود را با سرعت و دقت بیشتری رو به جلو ببرند.

لزوم چاپ مقالات مختلف

قطعاً موضوعی که برای همه این افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است صحت اطلاعاتی است که در یک مقاله علمی و یک مجله مورد مطالعه قرار می دهند.

از این رو شاخص هایی بین المللی برای نشان دادن میزان اعتبار یک نشریه و مقاله علمی وجود دارد که محققان می توانند بر اساس مقدار عددی این شاخص ها به معتبرترین مقاله ها و مجلات دسترسی پیدا کرده و آنها را با اطمینان خاطر از صحت محتویاتشان مورد مطالعه قرار دهند. jcr و isi دو مورد از این شاخص ها هستند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته و همچنین در پایان تفاوت jcr و isi را بیان خواهیم کرد.

 

مجلات ISI

مقالات isi دسته بزرگی از مقالات معتبر علمی هستند که در مجلات Institute for Scientific Information به چاپ می رسند. این مجلات دارای اعتبار بسیار بالایی در جوامع علمی و در میان دانشمندان و محققان هستند.

انتخاب اینکه کدام مجلات در لیست نشریه های معتبر isi قرار بگیرند توسط پایگاه داده اطلاعاتی معروف و معتبر تامپسون رویترز انجام می گیرد.

این پایگاه اطلاعاتی هر سال لیست کاملی از مجلات مختلف علمی را بر اساس سطح کیفی آن ها و شاخص های استانداردی که مد نظرش می باشد ارائه می کند و مجلاتی که در این لیست قرار می گیرند در جوامع علمی با نام مجلات isi شناخته شده و از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار خواهند بود.

حال که به طور کلی با مفهوم مجلات isi آشنایی پیدا کردید برای درک تفاوت jcr و isi باید ابتدا اطلاعاتی نیز در مورد jcr داشته باشید و به طور کل با مفهوم آن نیز آشنا باشید.

 

JCR چیست

همانطور که گفتیم پایگاه داده اطلاعاتی تامسون رویترز معتبر ترین پایگاه اطلاعاتی است که به منظور شناسایی بهترین مجلات علمی دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

این پایگاه در هر سال علاوه بر لیست مجلات isi لیست دیگری نیز تحت عنوان مجلات jcr منتشر می کند. این شاخص که مخفف عبارت Journal Citation Reports و به معنای گزارش استنادی مجلات می باشد در واقع لیستی از مجلات ISI است که از ضریب تاثیر بالایی برخوردار هستند. در واقع اگر بخواهیم با زبان ساده تری این مطلب را توضیح دهیم مجلات jcr همان نشریه های isi هستند که تعداد استناد هایی که به آنها شده است بیشتر می باشد.

 

تفاوت jcr و isi

قطعاً با بالا رفتن تعداد استناد ها به یک مقاله و یک مجله ، درصد اعتبار آن مجله بیش از پیش بالا می رود.

به طور کل می توان گفت که مقالات و نشریه های jcr مانند شاگردان ممتاز مدرسه isi هستند و با اینکه خود آنها از شاخص isi بهره می برند دارای شاخص معتبر تری بوده و استناد های متعددی به آنها شده است که این امر باعث می شود ، این مقالات و نشریه ها در میان مقالات و مجلات بسیار معتبر isi در صدر جدول اعتبار و امتیازبندی قرار بگیرند و این موضوع را می توان مهمترین و شاید تنها ترین تفاوت jcr و isi دانست.

چگونه مجله و نشریات مذکور را بیابیم 

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افرادی که در حوزه ویرایش مقاله انگلیسی کار می کنند و یا محققینی که به تازگی وارد دنیای حرفه ای علم و پژوهش شده اند پیش بیاید این است که چگونه می توان به مجلات isi و jcr دسترسی ساده ای داشت و آنها را از نشریه های دیگر تشخیص داد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که این افراد می توانند با ورود به وب سایت ژورنال هاب و وارد کردن شماره Issn مجله در کادری که در همان صفحه اصلی سایت به خوبی قابل مشاهده است ، وارد صفحه مجله مورد نظر شوند و اطلاعات مختلفی را در مورد آن مجله مطالعه نمایند.

در این صفحه اگر مواردی مانند شماره ایمپکت فاکتور (IF) یا همان ضریب تاثیر ( که به معنای تعداد استناداتی می باشد که به آن مجله داده شده است ) برای آن مجله در نظر گرفته شده باشد و یا نشریه مورد نظر توسط پایگاه های sci ، jcr و یا ssci نمایه شده باشد به این معنا خواهد بود که این مجله isi بوده و مقالات موجود در آن نیز دارای این شاخص می باشند و اعتبار علمی فراوانی در جوامع علمی مختلف دنیا دارند.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *