داوری مقالات ISI

داوری مقالات ISI

داوری مقالات ISI : چاپ شدن یک مقاله در نشریه های علمی معتبر دنیا دستاورد بزرگی برای بسیاری از محققان ، اندیشمندان ، اساتید دانشگاهی و دانشجویان است. این روزها تعداد زیادی از افراد تحصیل کرده اقدام به ارسال مقالات و نتایج تحقیقاتشان به نشریه ها و مجلات علمی معتبر دنیا می کنند ؛ البته شایان ذکر است که همه این مقالات اجازه چاپ دریافت نمی کنند و در واقع تعداد کمی از افراد این افتخار را پیدا می کنند که مقاله خود را در یک مجله خوش نام و معروف مشاهده کنند.

از مهمترین عللی که بسیاری از مقالات در همان مراحل اولیه ریجکت می شوند و به صفحات مجله راه پیدا نمی کنند فرایند داوری مقالات ISI است. این نشریه ها عموماً سخت گیری های زیادی برای قبول کردن مقالات دارند و برای چاپ شدن آنها مراحل متعددی باید طی شود .

پس از آن که یک مقاله به زبان انگلیسی ترجمه شد و فرایند ویرایش مقاله انگلیسی بر روی آن اعمال گشت از طریق وب سایت مجله روند ارسال یا سابمیت آن انجام می شود و این تازه آغاز کار است. مسئولان مربوطه در مجله مورد نظر پس از آنکه مقاله شما را دریافت کردند از لحاظ رعایت نکات و قوانین نگارشی آن را بررسی کرده و تطابق موضوعی آن را با حوزه کاری مجله  انجام می دهند . در صورتی که مقاله شما از لحاظ نگارشی دارای ایرادات فاحشی بوده و یا موضوع آن در حیطه فعالیت مجله نباشد در همان ابتدا ریجکت می شود و ایمیلی با احترام زیاد و توضیحات کامل برایتان ارسال می گردد و شما را از این تصمیم با خبر می کند.

اگر مقاله شما از مرحله اولیه عبور کند توسط تیم تحریریه برای دو یا سه داور که در زمینه موضوع مقاله شما متخصص هستند ارسال می گردد. سپس در قسمتی از وب سایت مجله که به منظور نشان دادن فرایند داوری مقالات ISI ایجاد شده نام مقاله و اسم نویسنده درج می شود که در کنارش عبارت Under Review  ( به معنای در حال بازبینی ) نوشته شده است. اگر نام مقاله خود را در سایت یک مجله با این عبارت در کنارش دیدید بدانید که از مرحله اولیه عبور کرده اید و حال باید منتظر نظر داوران در مورد آن باشید. این انتظار ممکن است یک ماه تا یک سال طول بکشد اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که نباید با گذشت چند روز اقدام به زدن ایمیل و پرسش در مورد وضعیت مقاله کنید. در صورت کنجکاوی زیاد می توانید حداقل پس از دو ماه از تایید اولیه ایمیلی با لحنی رسمی و مودبانه ارسال کنید و در مورد وضعیت مقاله خود از مجله سوال بفرمایید.

پس از آنکه داوران نظر تخصصی خود را در مورد مقاله شما به مجله اعلام کردند و فرایند داوری مقالات ISI به پایان رسید نتیجه آن به چهار شکل از طریق ایمیل به نویسنده آن اعلام می گردد. در حالت اول که به ندرت پیش می آید و کمتر کسی تا به حال چنین چیزی را دیده است ایمیلی حاوی این عبارت برای شما ارسال می شود Accept With No Modification که معنایش این است که مقاله بدون هیچ گونه ایراد و اصلاحی پذیرش شده است.

در حالت دوم ایمیلی که از مجله در یافت می کنید حاوی عبارت Accept With Minor Modification است که به این معنی است که مقاله طی فرایند داوری مقالات ISI  به شرط اعمال اصلاحات و تغییرات کوچک پذیرفته شده است. مشاهده این عبارت در داخل ایمیل برای بساری از افراد مایه شادی و مباهات است. حالت دیگری از پذیرش نیز وجود دارد که به شرط تغییرات زیاد در متن مقاله صورت می گیرد و با ایمیلی که حاوی عبارت Accept With Major Modification است به اطلاع نویسنده می رسد.

اگر مقاله شما از نظر داوران ایرادات اساسی زیادی داشته باشد یا به طور کل غلط باشد توسط داوران ریجکت می شود و با ایمیلی که در آن عبارت Substantial Revision or Reject وجود دارد به نویسنده خبر می دهند که مقاله او نیاز به تغییرات بنیادین داشته و امکان چاپ آن در مجله وجود ندارد.

اگر مقاله شما با هر سطحی از تغییرات در فرایند داوری مقالات ISI مورد تایید قرار گرفت باید پس از اعمال آنها بر طبق نظر داوران دوباره مقاله را به مجله مربوطه ارسال کنید که البته ممکن است این کار چند بار انجام شود و هر بار داوران ایراداتی را بر مقاله شما وارد کنند تا در نهایت مورد تاییدشان قرار گیرد ؛ اما اگر مقاله شما از نظر داوران رد شد و یا نیاز به تغییرات اساسی داشت پس از اعمال آن ها و عوض کردن نوع نگارش مقاله ، آن را برای مجله دیگری ارسال نمایید.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *