دلایل ریجکت مقالات isi

دلایل ریجکت مقالات isi

دلایل ریجکت مقالات isi : یکی از بزرگترین مشکلاتی که جامعه محققین، اساتید، دانشجویان سطوح عالی، صاحبنظران و دیگر افرادی که اقدام به انتشار دستاوردهای خود در مجلات علمی بین المللی می‌کنند، رد مقاله‌هایشان از سوی مراجع مذکور است .

در همین رابطه بسیاری از این افراد که عموماً وقت کافی برای ویرایش مقاله انگلیسی نداشته، مهارت‌های زبانی خود را در حدی نمی‌بینند که بخواهند به صورت شخصی آن را ترجمه و ویرایش کنند، در پی اخذ ضمانت‌نامه‌ای برای به سرانجام رسیدن حتمی این اثر بوده و یا تمایل دارند تا ویراستاری کار آنان را از نظر ساختاری و محتوایی بازبینی کند و نظر بدهد، وظیفه تدوین آن را به مجموعه‌هایی نظیر ادیت الیت سپرده و به تماشای انتشار یادداشت‌های خود در مجلات ISI می‌نشینند .

دسته دیگر افرادی هستند که در این حوزه دستی بر آتش تحقیق و مقاله‌نویسی داشته، چند بار مسیر نشر یک یادداشت علمی را پیموده‌ و به راه و چاه آن مسلط شده‌اند! پر واضح است که کسب تجربه در هربار ممارست برای چاپ یک مقاله باعث شده است تا این افراد در این حوزه به افرادی متبحر تبدیل شوند.

در نهایت اینکه تنها افرادی باقی می‌مانند که برای نخستین بار در پی چاپ مقاله رفته و گرفتار قوانینی می‌شوند که رعایت نکرده‌اند! با توجه به این مقدمه اینک قصد داریم تا به دلایل ریجکت مقالات isi بپردازیم :

دلایل ریجکت مقالات isi

برای مجلات معتبر دو معیار اصلی برای سنجش یک مقاله وجود دارد، یکی کیفیت مقاله و روش عملیاتی آن و دیگری ارتباط مقاله با حوزه فعالیت‌های مجله!

پرواضح است که مقاله‌ای بی‌کیفیت را نمی‌توان در مجله‌ای معتبر و پرآوازه چاپ کرد و از سویی دیگر هیچ مجله علمی (یا هر رسانه دیگری) بهایی به محتوایی غیر مرتبط با خط مشئ خود نمی‌دهد . به عنوان مثال هیچگاه اخبار سیاسی از شبکه‌ای ورزشی پخش نمی‌شود و یا در مجله‌ مهندسی هوا و فضا مطلبی پزشکی (ولو اینکه راه درمان بیماری‌هایی لاعلاج باشد) به چاپ نمی‌رسد .

چنانچه یادداشتی دارای این ویژگی‌ها بوده و باز هم مورد قبول واقع نشد می‌توان از مهمترین دلایل ریجکت مقالات isi به موارد زیر اشاره کرد :

  • عدم استفاده از راهکاری مناسب، عدم انجام درست آزمایش یا تحقیقات و گرفتن نتیجه‌ای بی ارتباط با محتوای مقاله
  • عدم رعایت فرمت تعیین شده از سوی مجله (اعم از نوع فهرست‌بندی، اندازه فونت و نوع آن، فواصل محتوا از اطراف صفحه، نام‌گذاری اشکال، تصاویر یا نمودارها و …)
  • استفاده از محتوای تکراری، قدیمی یا سرقت ادبی
  • وجود اشتباه در برگرداندن متن به انگلیسی، گرامر جملات و معنای آن‌ها
  • طرح ضعیف مطالب، عدم طرح سوالاتی درست و کافی در ابتدای مقاله یا عدم بیان پاسخی مقبول در انتهای آن
  • فقدان نوآوری و عدم بیان حرفی تازه

اگرچه دلایل ریجکت مقالات isi بسیار گسترده‌تر از موارد مذکور می‌باشد، اما می‌توان گفت که بخش اعظمی از آن‌ها را موارد فوق تشکیل می‌دهند . در همین رابطه چنانچه نیاز به ویرایش کلی مقاله یا بازبینی آن پیش از ارسال دارید، می‌توانید بر روی کمک ادیت الیت و خدمات ارائه شده توسط آن حساب ویژه‌ای باز کنید!

یک مقاله از سوی مجلات ISI با چه عناوینی ریجکت می‌شود؟

در ادامه لازم به ذکر است که ریجکت شدن برخی مقالات توسط یک مجله شانس ارسال مجدد آن را از بین برده و مستلزم ارسال به مرجعی دیگر پس از رفع اشکالات مذکور است . در همین رابطه چنانچه قصد پرداخت هزینه‌ای چندباره یا اتلاف وقتی که ممکن است به یک یا دو سال نیز بکشد را ندارید، پیش از ارسال آن عیوب احتمالی مقاله را برطرف نمایید .

در نوع اول رد مقاله، این نوشته به طور کلی مردود شده و به نویسنده آن اعلام می‌شود که دیگر آن را بازنگرداند. عدم ارتباط با حوزه فعالیت مجله، محتوای ضعیف و فاقد ارزش علمی، مملو از اشتباهات ناشیانه و … از جمله دلایلی هستند که مقاله را به کلی رد می‌کنند .

لازم به ذکر است که در صورت پایفشاری نویسنده برای ارسال مجدد این کار، در وهله اول این یادداشت دریافت نخواهد شد و در مواقعی که از فیلترهای اولیه رد شود هم با وجود داشتن پرداختی‌هایی مورد مطالعه قرار نخواهد گرفت .

در مواقعی که میزان اشتباهات کمتر از حالت قبلیست، سردبیر به ذکر مواردی که برای نویسنده دردسرساز شده است پرداخته و با بیان دلایل آن را بازمی‌گرداند . در چنین مواقعی اگرچه اشتباهاتمان به ما گوشزد شده است و این پیام را به ما می‌دهد که یادداشت مذکور قابل بهبود است، اما بهتر است پس از اصلاح مجدداً آن را برای مجله مذکور باز نفرستیم ؛ چرا که اگر مایل به چاپ آن بودند به صراحت از ما می‌خواستند که پس از رفع اشکال آن را بازگردانیم .

در حالت سوم (یعنی تمایل مجله برای چاپ مطالب ما) پس از ریوایز، مقاله‌ای که دارای ساختاری درست و محتوایی مفید است پس از رفع اشکالاتی جزئی (مثلاً وجود خطاهایی در روش آزمایش) مجدداً ارسال و این بار به چاپ می‌رسد .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *