11. چطور داوران مقاله را راضی کنم؟

چطور می توان داوران مقاله را راضی نگاه داشت؟

هم در ویرایش مقاله و هم ترجمه مقاله، تمرکز ما بر روی داوران مقاله است.

به خاطر داشته باشید که داوران اجباری برای بازبینی مقاله شما ندارند: داوران، مقاله شما را در وقت آزاد خود می خوانند و هیچ گونه مشوق مالی برای این کار ندارند. لذا، هر کاری که می توانید برای آسان تر کردن و جذاب تر کار داوران انجام دهید: یعنی انگلیسی واضح، چیدمان شفاف، جداول مشخص و غیره. بدین ترتیب، شانس چاپ مقاله خود را بالا می برید.

طوری بنویسید که حتی یک غیرمتخصص یا کم تجربه هم بتواند آن را درک کند: حوزه های علمی هر روز تخصصی تر می شوند و حجم ادبیات موضوع افزایش می یابد. پس باید حین نوشتن در نظر داشته باشید که خواننده ممکن است به اندازه شما متخصص نباشد.

مقاله خود را برای یک متخصص به اندازه کافی جالب نمائید: منظور بیشتر گنجاندن جزئیات کافی برای مشتاق نگاه داشتن داوران است.

به علاوه، اکثر ژورنال ها یک چک لیست برای چاپ یا رد مقاله دارند که می توانید آن ها را از همکاران یا اساتید دانشگاه و حتی خود ژورنال نیز دریافت کنید.

مهم ترین معیارها عبارتند از:

  • آیا پژوهش شما بدیع است و در سطح بین المللی کاربرد دارد؟
  • آیا این مقاله با اهداف و حوزه کاری این ژورنال همخوانی دارد؟
  • آیا مقاله از لحاظ گرامری شفاف نوشته شده است؟
  • آیا سبک نگارش مختصر، مفید و مناسب کار است؟
  • آیا عنوان با محتویات تناسب دارد؟
  • آیا چکیده محتویات را به دقت توصیف می کند؟
  • آیا نتایج تنها بر اساس شواهد و استدلال به دست آمده اند؟

در پایان کار خود ببینید که آیا به این سوالات می توانید پاسخ مثبت دهید یا خیر.

داوران مقاله و زبان انگلیسی

ترجمه مقاله و ویرایش مقاله توسط ما بیش از هر چیز بر کیفیت زبان انگلیسی تمرکز دارد

امکان دارد مقاله ای را با انگلیسی کاملا دقیق بنویسید اما هم چنان به دلیل مهارت های نگارشی ضعیف با رد مقاله خود مواجه شوید. این موضوع اغلب در نویسندگان بومی زبان انگلیسی به چشم می خورد. از طرف دیگر، مقاله ای داریم که به خوبی سازمان دهی شده، خوانش آن آسان است، و نهایتا مورد قبول واقع می شود (شاید نهایتا با چند ویرایش جزئی) حتی اگر انگلیسی آن کاملا دقیق نباشد.

به تجربه مشخص شده که داوران بومی انگلیسی بیشتر به جریان مقاله و خوانش پذیر بودن آن توجه می کنند. در مقابل، داوران غیربومی بیشتر به دنبال غلط های گرامری و لغوی هستند: پس بدین ترتیب انگلیسی کاملا دقیق نیز برای راضی نگاه داشتن آن ها لازم است.

تمام داوران از زبان ساده استقبال می کنند. فکر نکنید که اگر پیچیده بنویسید، جایگاه خاص و ویژه ای پیش داوران پیدا می کنید. در ضمن مقالاتی که با کلمات بیش از حد سنگین نوشته می شوند بیشتر از لحاظ سرقت ادبی مشکوک هستند!

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *