سابمیت مقاله

سابمیت مقاله

سابمیت در لغت به معنی ارسال ، ارائه کردن ، تسلیم کردن و عرضه داشتن است و اگر بخواهیم به صورت لغوی درکی از واژه سابمیت مقاله پیدا کنیم می توانیم آن را ارسال مقاله بنامیم ؛ اما سابمیت آرتیکل تنها یک ارسال ساده مثل فرستادن یک ایمیل یا ارسال یک فایل در شبکه های اجتماعی نیست. برخی دانشجویان ، اساتید مراکز آموزش عالی و بسیاری از نخبگانی که تا به حال توانسته اند مقالات خود را در ژورنال های معتبر خارجی به چاپ برسانند و یا حداقل برای اینکار تلاش کرده اند با مفهوم سابمیت مقاله به صورت کامل آشنایی دارند. اما برای عزیزانی که می خواهند برای بار اول اقدام به ارسال مقالات خود به نشریه ها و مجلات علمی معتبر دنیا کنند لازم است که به خوبی از مفهوم سابمیت با خبر شوند .
برخی افراد سابمیت مقاله را با اکسپت آن اشتباه می گیرند . این در صورتی است که سابمیت اولین مرحله از چاپ مقاله بوده و اکسپت نیز آخرین مرحله از این پروسه می باشد. اکسپت مقاله یک شخص در یک مجله معتبر افتخار بزرگی برای او خواهد بود و در رزومه علمی او ثبت خواهد شد اما سابمیت یک نوشته هیچ اهمیتی از نظر علمی ندارد زیرا می توان هر مطلب بی ربطی را به هر مجله ای که می خواهید ارسال کنید . به صورت کلی وقتی شما یک مقاله را با رعایت اصول و چهارچوب های حرفه ای چاپ در مجله های معتبر، برای آنها ارسال می کنید در واقع شما آن مقاله را سابمیت کرده اید، اما نکته اصلی در همان چارچوب های حرفه ای نهفته است.
برای سابمیت مقاله در یک مجله معتبر پس از آنکه کار ویرایش مقاله انگلیسی آن توسط افراد دانا ، مسلّط و مجرب به پایان رسید ، با وارد شدن به سایت رسمی آن مجله در قسمت سابمیت یک نوشته پس از مطالعه دستورالعمل های مرتبط به نویسندگان اقدام به ارسال آن می کنید. در قسمت دستورالعمل های سابمیت مقاله مطالب مختلفی وجود دارد که در زیر به برخی از آنان می پردازیم.
از جمله مطالبی که در دستورالعمل های ژورنال ها و مجلات معتبر برای ارسال مقاله وجود دارد می توان به تعداد لغات اشاره کرد. تعداد کلمات به کار رفته در مقاله برای یک مجله از نکات پر اهمیتی محسوب می شود و آنها برای چاپ کردن مقاله ها محدودیت هایی از نظر تعداد لغات به کار رفته در مقاله را اعمال می کنند. همچنین در این دستورالعمل ها تاکید بسیاری برای ترجمه دقیق متن به زبان انگلیسی شده است. در برخی از نشریات در این قسمت اعلام شده که اگر مقالات ارسالی ایرادات اساسی در ترجمه داشته باشند توسط کادر ترجمه خود آن مجله دوباره ترجمه می شوند که البته این کار شامل هزینه برای نویسنده نیز می شود. توجه به این نکات و مطابقت دادن این دستور ها با مقاله خود باعث می شود که احتمال رد شدن مقاله شما کمتر شود ؛ البته از آنجایی که این مطالب عموماً به زبان انگلیسی در سایت های مجلات معتبر درج شده ، نویسندگان مقالات ایرانی توجه زیادی به آنها نمی کنند.
سابمیت مقاله از نظر نوع ارسال به دو شکل مختلف انجام می شود. حالت اول مختص سایت های بعضی از مجلات است که سیستم مکانیزه ای برای این کار دارند . ساختار کار در این سایت ها به این شکل می باشد که شما با ورود به سایت آن ژورنال مورد نظر ابتدا ساین آپ یا ثبت نام می کنید و پس از آن یک نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود خواهید داشت. با استفاده از آن نام کاربری و رمز عبور وارد پنل کاربری خود شده و می توانید پس از ارسال مقاله از وضعیت آن باخبر شوید و در واقع مقاله خود را ردیابی کنید.
حالت دومی که می توان برای ارسال مقاله استفاده کرد به این شکل است که شما مقاله خود را با رعایت کامل مطالبی که در راهنمای مجله ذکر شده به آدرس ایمیل آن نشریه ارسال می کنید. عموماً مرسوم است که پس از انجام این کار ایمیلی حاوی یک کد که به آن سابمیت نامبر می گویند برای شما ارسال می شود. این کد منحصراً مخصوص به مقاله شماست و با استفاده از این کد شما می توانید با ویرایشگر مقاله خود مکاتبه کنید. البته شایان ذکر است که اعتبار یک مجله به روشی که مقاله در سایتش سابمیت می شود ارتباطی ندارد و هیچ کدام از این روش ها به معنای معتبرتر بودن یک مجله نیست.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *