ساختار مقاله isi

ساختار مقاله isi

ساختار مقاله isi : چنانچه از همراهان قدیمی مجموعه ادیت الیت باشید ، به خوبی می دانید که عمده فعالیت این مجموعه حول ویرایش مقالات انگلیسی در شرف چاپ در مجلات ISI می باشد ! با توجه به این مطلب مقالاتی که در رشته های گوناگون به منظور رفع مشکلات گرامری یا اصلاح ساختارشان به دست ما می رسد اولاً از پیش به زبان انگلیسی برگردانده شده اند و ثانیاً ساختار کلی آن از سوی مؤلف تنظیم شده است .

ساختار مقاله isi

در نتیجه کارگروه های تخصصی ادیت الیت با معطوف کردن توان و حواس خود بر روی نکات نوشتاری و مفهومی یک مقاله ، با سرعت بیشتری آن را آماده ارسال کرده و وقت خود را صرف تصحیح نکاتی که پژوهشگر باید در نخستین قدم های تحقیق (حتی به زبان فارسی) می کرده است ، نمی کنند . در همین رابطه تصمیم گرفتیم تا با شرح ساختار مقاله isi ویژگی مقالاتی که باید ترجمه و سپس ویرایش مقاله انگلیسی شوند را به علاقمندان این موضوع بیان کنیم .

لحن مقاله

با صرف نظر از اینکه در حال صحبت درباره ساختار مقاله isi هستیم ، به این نکته توجه کنید که یک جمله را با چند روش ، لحن و جمله بندی می توانیم بیان کنیم ! طبیعیست که با توجه به میزان پیچیدگی یا چگالی کلمات آن راه های فراوانی وجود دارد .

در همین رابطه شاید در محافلی استفاده از عبارات ثقیل یا به قولی عامیانه تر «قلمبه سلمبه» و «لفظ قلم حرف زدن » مؤثر باشد ، اما در مجلات آی اس آی ، جایی که داوران ، رقبا و مخاطبین جملگی خود از قشر تحصیلکرده یک جامعه بوده و می توانند خیلی بهتر از شما به ادای چنین کلماتی بپردازند ، حفظ سادگی زبان مقالات و بیان مطالب بدون ایجاد پیچ یا استفاده از استعارات ، کنایه یا نمادگرایی های ادبی بهتر است . فراموش نکنید که یادداشت شما یک مطلب علمیست و نه رمانی ادبی ، پس صاف و مستقیم به اصل مطلب اشاره کنید !

ناگفته نماند که استفاده از برخی واژگان سنگین و تخصصی اجتناب ناپذیر بوده که فقدان آن ها مقاله شما را به سمت زبان عامه مردم می کشاند ؛ لذا رعایت اعتدال و شناخت مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است .

هدف از نگارش مقاله

آیا هدف از چاپ این مقاله عرضه نتیجه سلسله تحقیقاتی علمیست که برای کسب آن زحمت کشیده اید و می توانید از آن ها دفاع کنید یا صرفاً قصد دارید نامتان به عنوان یک محقق ثبت شده و این مقاله ISI در رزومه علمی و کاریتان قرار گیرد ؟
اگر پاسخ شما گزینه دوم است بهتر است اندکی صبر کنید !

داوران ISI مطالبی تکراری ، ضعیف ، غیر قابل دفاع یا استوار بر روی تحقیقاتی بی پایه یا غیر مستند را رد می کنند ، در نتیجه به جای صرف وقت ، انرژی و پول خود ، یا از عامل دیگری برای پربارتر کردن رزومه تان استفاده کنید یا با تغییر نگرش ، تحقیقی پر صلابت با موضوع بکر و جدیدی را ارائه دهید .

رعایت اصول مقاله نویسی بین المللی

این قواعد حتی برای رساله یا پایان نامه هایی که در دانشگاه های ایران تسلیم می شوند نیز رعایت می شود . تقسیم بندی مطالب به سه بخش کلی مقدمه ، متن اصلی و قسمت پایانی و رعایت قوانین فهرست بندی ، نوع کادر ، شماره گذاری صفحات و … از جمله قواعدیست که باید در مرحله اولیه نگارش مطلب فکری برای آن شود .

نا گفته نماند که هرکدام از بخش های مذکور نیز دارای زیر مجموعه های فراوانی هستند که شرح آن ها در این مطلب نمی گنجد ، با این حال می توان از چکیده ، مقدمه و کلمات کلیدی به عنوان بخش هایی از قسمت نخست ساختار مقاله isi یاد کرد .

عنوان ، مطلع ، روش تحقیق و نتیجه گیری

شما برای زدن یک هدف می توانید ده ها تیر را با یک مسلسل خودکار با بی دقتی به سوی آن شلیک کنید و همچنین می توانید تنها یک تیر را بواسطه تنفگ اسنایپر به قلب هدف بنشانید ! عنوان در ساختار مقاله isi نیز دقیقاً چنین است . به جای استفاده از قطاری از کلمات و تعریف موضوع مقاله ، از چند کلمه تخصصی و کلیدی استفاده کرده و شرح آن را به داخل مقاله موکول کنید .
در مطلع یا مقدمه مقاله خود ، با ارائه چند سوال مخاطبین را تشنه خواندن مقاله کنید ولی نه آنچنان که خواننده گیج شده یا به حدی زیاد نتوانید آن ها را جمع کنید . شرح این مطلب که مخاطبین قرار است با چه چیزی سر و کار داشته باشند به جذب ایشان و افزایش گیرایی یادداشت کمک بزرگی می کند .

 

موضوع خوب را با محتوایی ضعیف ضایع نکنید !

گاهی دیده می شود که در صنعت سینما با اینکه موضوع فیلمی بسیار جالب بوده و از طرح کلی آن می توانسته اند یک شاهکار هنری خلق کنند ، اما فیلمنامه ضعیف یا عوامل فنی غیر حرفه ای ، آن را به اثری ناامید کننده و ضعیف تبدیل کرده اند .

در ساختار مقاله isi نیز دقیقاً چنین است . اگر موضوع خوبی را پیدا کرده اید که سایر اندیشمندان ، دانشجویان یا علاقه مندان تشنه کسب اطلاعاتی بیشتر از آن هستند ، روشی متناسب با آن را برای تحقیق انتخاب کنید که همه جوانب آن را پوشش داده و نقطه ای را گنگ و تاریک باقی نگذارد ، چرا که در غیر این صورت فرصت سوزی کرده و حتی زمینه را برای فردی که در آینده می توانسته تحقیق جامع و کاملی را در اینباره ارائه دهد از بین برده اید .

گاهی نتیجه گرفته شده در برخی مقالات بیش از اینکه از مطالب ارائه شده در نوشته ها برآید ، نظر و سلیقه نویسنده است . پس نتیجه ای از متون ارائه شده بگیرید که آن ها را پیش از این شرح و بسط شرح داده اید و نه صرفاً مسائلی که تمایل داشته اید به آن ها برسید .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *