سایماگو چیست

سایماگو چیست

سایماگو چیست : احتمالاً شما هم با مفهومی به نام سایماگو ( سایمگو) مواجه شده اید و قصد دارید بدانید که این نام در دنیای انتشارات بین المللی دقیقاً به چه مفهومی اشاره داشته و سایماگو چیست ؟ ما در ادامه به بحث و بررسی در مورد این سوال می پردازیم . برای بسیاری از پژوهشگران ، انتشار مقاله در مجلات معتبر آکادمیک که از نفوذ بالایی در محافل علمی برخوردارند علاوه بر اینکه باعث پیشبرد اهدافشان می شود ، احتمال دیده شدن مقالات و مطرح شدن آن ها را در بین دیگر پژوهشگران بزرگ دنیا افزایش می دهد ؛ به همین دلیل نشر مقالات این افراد در مجلات معتبر پس از انجام ویرایش مقاله انگلیسی یک پیروزی بزرگ برای آنها در مسیر علمی که در پیش گرفته اند محسوب می شود. اما نکته ای که در این میان حائز اهمین است این موضوع می باشد که چگونه می توان تشخیص داد که کدام مجله نفوذ و اعتبار بیشتری در محافل بزرگ علمی داشته و در واقع انتشار مقاله در کدام نشریه ها می تواند نامی پرآوازه تر برای پژوهشگر به ارمغان بیاورد؟

 

سایماگو چیست ؟

 

برای اینکه کیفیت و اعتبار یک مجله را مورد ارزیابی قرار دهیم معیارهای مختلفی وجود دارد. سیستم رتبه بندی سایمگو یک سیستم جامع است که تمام معیارهای لازم برای شناخت یک مجله دارای اعتبار بین المللی را در اختیار شما می گذارد. این سیستم رتبه بندی که در ابتدا در دانشگاه گرانادای اسپانیا طراحی شد ، امروزه با به کار گیری الگوریتم و سازوکارهای رتبه بندی گوگل ، اطلاعات متعدد و مختلفی را از دیتابیس Scopus دریافت کرده و بر اساس نتایج آن شاخص و معیارهای نشریات مختلف را از نظر اعتبار علمیشان امتیاز دهی و رتبه بندی می کند. لازم به ذکر است که این سیستم از جدیدترین و کامل ترین سیستم های رتبه بندی پژوهشی دانشگاه ها و موسسات علمی دنیا می باشد که در آن هم به تعداد استناد هایی که به یک نشریه خاص شده است توجه می شود و هم اهمیت مجله ای که استناد در آن نشر داده شده است در نظر گرفته می شود. حال که به پاسخ سوال سایماگو چیست رسیدیم خوب است کمی نیز در مورد چگونگی عملکرد این سیستم به صحبت بنشینیم.

راز رتبه بندی نشریات علمی در سیستم سایماگو چیست ؟

سیستم امتیاز دهی سایمگو اطلاعاتی که برای رتبه بندی به آنها نیاز دارد را به صورت روزانه از دیتابیس Scopus دریافت می کند و سپس پس از تجزیه و تحلیل با استفاده از الگوریتم های مخصوص خود نتایج را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهد. در اطلاعاتی که این سیستم دریافت می کند شاخص هایی وجود دارند که این سیستم با استفاده از آنها نشریات و حتی کشورها را از نظر علمی رتبه بندی می کند که در ادامه به معرفی برخی از این شاخص های پر اهمیت می پردازیم.
یکی از این شاخص ها SJR است که مقدار شهرت و درصد نفوذ یک مجله و ژورنال را با توجه به تعداد استنادات وزن دار به مقاله هایی که طی 3 سال گذشته در نشریه چاپ شده اند مشخص می کند . شاخص H که به H-index نیز شناخته می شود از دیگر معیارهای به کار رفته در سیستم سایمگو است که به محاسبه تعداد مقالاتی از یک نشریه می پردازد که حداقل H استناد به آنها شده باشد و با استفاده از این معیار ، بازده علمی مجله و میزان تاثیر علمی آن مشخص می گردد. البته پاسخ به این سوال که سایمگو چیست و از چه معیارهایی برای تشخیص میزان اعتبار یک نشریه استفاده می کند پاسخ طولانی دارد و ما در این مطلب به عنوان نمونه به دو شاخص از میان تعداد زیادی از آنها اشاره کردیم.

چگونگی ارائه اطلاعات در سیستم سایمگو

اطلاعاتی که در سیستم سایمگو به شما ارائه داده می شود می تواند هم به شکل متنی و فهرستی باشد و هم به صورت انواع تصاویر و نمودار ها ارائه گردد. به عنوان مثال اطلاعات تصویری با چند ابزار خاص معرفی می گردند که در ادامه به بررسی یکی از آنها به عنوان نمونه خواهیم پرداخت.
یکی از روش های ارائه اطلاعات تصویری در سیستم سایماگو Shape of Science یا تجسم (شکل) علم نام دارد. این ابزار با هدف نشان دادن ساختار علم در دنیا ، تصویری بسیار روشن از موضوعات مختلف را بر پایه مقام و جایگاه ژورنال ها ارائه می کند. همچنین روشهایی مانند نمودار حباب موضوعی ، گزارش جهانی ، مقایسه و نمودار های کشوری از دیگر ابزارهای تصویری این سیستم برای نشان دادن میزان اعتبار مجلات مختلف هستند.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *