شاخص sjr چیست

شاخص sjr چیست

شاخص sjr چیست : در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که شاخص sjr چیست و چه معنایی دارد؟ همچنین به بررسی این مطلب می پردازیم که چگونه می توان به این شاخص دسترسی پیدا کرد. احتمالاً در زمان خواندن مقالات علمی در سایت ها و نشریات مختلفی که به چاپ اینگونه نگاره ها می پردازند متوجه این نکته شده اید که برخی از این نشریات و مجلات در بین اندیشمندان و محققان مختلف سراسر دنیا دارای ارزش علمی بالاتری نسبت به بسیاری از مجلات دیگر هستند و نویسندگان معتبر که اغلب محققان سر شناسی می باشند مقالات خود را در این مجله ها به چاپ می رسانند. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه تفاوتی میان این نشریه ها وجود دارد؟ چگونه می توان متوجه شد که یک مجله علمی دارای چه جایگاهی در محافل مختلف علمی و در میان محققان و افراد آکادمیک است تا بتوان مقاله خود را پس از ویرایش مقاله انگلیسی به آن مجله ارسال کرد؟
خوب است بدانید که سایت هایی با درون مایه مطالب علمی وجود دارند که بر اساس ویژگی ها و شاخص های معتبری اقدام به رتبه بندی و امتیازدهی به مجلات و نشریه های ساینتیفیک مختلف می کنند و افراد می توانند با بهره مندی از اطلاعات موجود در این سایت ها به ارزیابی مجلات مختلفی که در نظر دارند بپردازند. یکی از این شاخص هایی که هم برای مجلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و هم باعث ارزیابی مقالات می شود sjr می باشد . در ادامه به معرفی این شاخص می پردازیم و بررسی می کنیم که این آیتم از چه کلماتی برگرفته شده است. پس اگر همچنان این سوال برایتان وجود دارد که شاخص sjr چیست ادامه مطلب را دنبال کنید.
همانطور که گفتیم sjr آیتمی است که بر اساس آن کیفیت علمی یک مجله شناخته شده و با دیگر مجلات علمی مقایسه می شود.این شاخص در واقع یک عدد است که فرمول محاسباتی آن به این شکل است که برابر با میانگین تعداد مقالات ارجاع داده شده به یک مجله در یک سال به تعداد مقالاتی است که در سه سال گذشته در همان مجله به چاپ رسیده و منتشر شده است و sjr بالاتر نشان دهنده کیفیت علمی بالاتر یک مجله نسبت به سایر ژورنال های علمی است.
عبارت sjr مخفف SCImago Journal Rank می باشد که معنای آن در زبان فارسی امتیاز مجلات علمی در سیستم امتیازبندی سایمگومی است . لازم به ذکر است که سایمگو نام سیستمی است که برای نخستین بار این روش امتیاز بندی را برای محققان تعریف کرده است. خوب است بدانید که گاهی از عبارت SJCR نیز استفاده می گردد که این واژه نیز مخفف عبارت SCImago Journal and Country Rank است که معنای آن امتیاز مجلات و کشورها از نظر سطح علمی در سیستم امتیازبندی سایمگو است. علت استفاده از این عبارت هم این است که سیستم امتیازبندی سایمگو علاوه بر مجلات علمی به رتبه بندی کشورها از نظر علمی نیز می پردازد. حال که به پاسخ شاخص sjr چیست رسیدیم می خواهیم این نکته را بررسی کنیم که دسترسی به شاخص sjr چگونه است.

اولین روشی که به وسیله آن می توانید شاخص علمی نشریه خاصی را بدانید استفاده از سایت ژورنال هاب است. شما می توانید به سادگی با جستجوی عناوین مجلات مختلف در این وب سایت ، مجله مورد نظر خود را بیابید و تمام ویژگی های آن مجله از جمله شاخص sjr آن را ببینید. روش دیگری نیز وجود دارد که ساده تر از روش قبل است و نیازی به جستجوی فراوان در میان اسامی انواع و اقسام مجلات مختلف وجود ندارد. در این روش شما باید شماره ISSN مجله مورد نظر را در اختیار داشته باشید. در صورت در اختیار داشتن این شماره می توانید وارد سایت ژورنال هاب شوید و شماره ISSN مجله مورد نظر را در کادر موجود در بالای صفحه وارد نمایید. وقتی که آن را جستجو کنید می توانید وارد صفحه ای شوید که اطلاعات مختلفی از مجله مورد نظرتان را برای شما به نمایش می گذارد و به این ترتیب شما می توانید شاخص های علمی مختلف مجله مورد نظرتان را بررسی کرده و به سادگی تجزیه و تحلیل کنید که این مجله تا چه حدی از اعتبار علمی برخوردار است.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *