فرمت بندی مقاله

فرمت بندی مقاله

فرمت بندی مقاله : یکی از ویژگی‌های مقالات علمی عرضه محتوا در بستری مشخص و منظم است، بدین معنا که وقتی مقاله‌ای در حوزه پزشکی می‌خوانیم یا مهندسی، مطلبی در خصوص جامعه‌شناسی می‌خوانیم یا تاریخ و یا نوشته‌ای از حوزه فلسفه به دست ما می‌رسد یا هنر، جملگی با یک مقدمه شروع شده، به ما در همان ابتدا می‌گوید که قرار است در خصوص چه چیزی بخوانیم، قرار است حول چه عبارات و کلماتی بدانیم و نهایتاً وارد اصل مطلب می‌شویم .

زمانی که یک محقق به منظور نگارش و انتشار یک مقاله جدید در پی گردآوری مطالب علمی، تحقیق، آزمایش و مطالعه چندین منبع مختلف است، شاید به تنها چیزی که در این مسیر فکر نکند نحوه نگارش و نوع تدوین این نوشته باشد . بدیهیست که در مراحل نخست همه قوای بدنی، توان ذهنی، بودجه و تمرکز فرد صرف هرچه بهتر انجام شدن این کار می‌شود .

این در حالیست که با اتمام مراحل تحقیق اینک نوبت به تزریق این مقاله خام به قالبیست که مجلات ISI تعیین کرده است . تبدیل مقاله خام به ساختار ایده‌آل مراجع مذکور مستلزم تسلط کامل به دستور زبان زبان مقصد و همچنین مفاد خود مقاله می‌باشد که لزوماً مورد اول را همگان بلد نیستند .
در اینجاست که پای واسطه‌هایی نظیر مجموعه ادیت الیت به بستر مقالات فوق الذکر باز شده و امکان برگردان به زبانی دیگر و ویرایش مقاله انگلیسی به ساختاری ایده‌آل را فراهم می‌آورند .

فرمت بندی مقاله

فرمت (Format) در لغت به معنی قالب، شکل و ساختار است، پس منظور از فرمت بندی سرو سامان دادن به ترکیب یک پدیده و تغییر آن به حالتی ایده‌آل می‌باشد .

فرمت مقالات ISI

اگرچه این ساختار در مقالات تحقیقی یا مروری ممکن است اندکی فرق داشته باشد ، اما به طور کلی می‌توان گفت همه آن‌ها با عنوان و اسامی نویسندگان در صفحه نخست یا جلد شروع می‌شوند . پس از آن با چکیده ، کلمات کلیدی و مقدمه روبرو هستیم . پس از اینکه دانستیم قرار است درباره چه چیزی مطالعه کنیم به طرح سوال می‌رسیم . در بیان مسأله به مخاطب می‌گوییم که در پی چه چیزی هستیم تا وی در طول مطالعه مطلب در پی پاسخ‌های مطرح شده باشد .

در مبانی نظری یک چارچوب را تعریف و در آن حرکت می‌کنیم ! با بیان روش‌ها و اقدامات بخش اصلی مطلب را پیش می‌گیریم تا به نتایج آن برسیم، نتایجی که مستقیماً از توضیحاتمان استنباط شده و از آن قابل استناد است . به عنوان حسن ختام نیز از نتایج زحمات خود یک نتیجه‌گیری ارائه می‌دهیم . بدیهیست که برای حقایقی که در مقاله خود استفاده کرده‌ایم به منابعی نیاز داریم که در بخش آخر معرفی می‌شوند!

در خصوص مقالات مروری نیز مراحل تا حد زیادی شبیه حالت تحقیقیست، با این تفاوت که به جای شرح عملکرد به بیان مسأله، حکم، تعریف مفاهیم، روش یا رویکرد مطالعاتی، روش شناسی و مبانی نظری می‌پردازیم .

کاربرد بخش‌های مختلف فرمت بندی مقاله

عنوان : نام خوب یک اثر می‌تواند به جذب بیشتر مخاطب کمک کند، به شرطی به موضوع محتوا مرتبط بوده و خواننده را در یک نگاه به آنچه که خواهد دید آشنا کند .
اسامی نویسندگان در فرمت بندی مقاله : پژوهشگران مختلف قرار است با کمک این مقالات به چهره‌های سرشناس حوزه کاری خود تبدیل شوند ، پس لازم است خود را به نحوی صحیح معرفی کنند . علاوه بر نام و نام‌خانوادگی، ذکر شغل و مدارک تحصیلی، دانشگاه تحصیلی و نویسنده‌ای که با آن مکاتبه می‌کنید می‌تواند شروع خوبی برای این عرض اندام باشد .

چکیده : در دوران ما استفاده بهینه از زمان به ویژه نزد جامعه تحصیل کرده از اهمیت زیادی برخوردار است، فلذا کسی برای مطالعه مقاله نویسنده‌ای ناشناس وقت نمی‌گذارد . به همین دلیل لازم است تا در خصوص نوشته خود توضیح کوتاهی که معمولاً از 300 کلمه تجاوز نمی‌کند بدهیم تا در عین عدم اتلاف شدن زمان مخاطب، شانس خوانده شدن آن توسط کسانی که علاقه‌ای به این موضوع دارند افزایش یابد .

کلمات کلیدی : 10 کلمه تخصصی که بیشترین مصرف و اشاره به آن‌ها شده است .
مقدمه : معرفی مقاله و نگاهی به روش تحقیق و گردآوری اطلاعات

ورود به محتوای اصلی در فرمت بندی مقاله

بیان مساله : در این قسمت هدف مقاله صریح و شفاف بیان شده و شرحی دقیق از یک موضوع و ابعادی از آن که قرار است مورد بررسی قرار گیرد بیان می‌شود . می‌توان گفت که عملاً از این بخش به بعد مخاطب وارد قسمت منحصر بفرد مقاله و اصل دستاوردهای شما می‌شود .

مبانی نظری : همانطور که از نام این قسمت برمی‌آید به مفاهیم اصلی و بنیادین، نقل قول‌ها، قوانین، نظریه‌ها و فرضیه‌های موجود در خصوص موضوع مقاله اشاره می‌شود، سپس تحقیقات بر پایه درستی یکی از آن‌ها آغاز شده و یا در مسیر نقد موردی که درست به نظر نمی‌رسد حرکت می‌کنیم .
فرضیه‌ها یا پرسش : گزاره‌هایی که مورد بررسی و پرسش قرار گرفته و صحتشان در پایان مقاله تائید یا رد می‌شود .

مواد و روش‌ها: حتی اگر همه ادعاهای شما هم درست باشد داوران یک مجله نمی‌توانند آن را قبول کرده و اجازه چاپ مطلبتان را صادر کند، چرا که نمی‌دانند این داده‌ها از چه طریقی به دست آمده و چگونه‌ می‌توان آن‌ها را صحت‌سنجی کرد .
به همین دلیل در بخش مواد و روش‌ها در خصوص روش‌هایی کیفی که از آن‌ها استفاده کرده‌ایم سخن گفته و داده‌های خود را ارائه می‌دهیم .

نتایج و نتیجه‌گیری

همه مراحل قبلی برای این انجام شده است تا به اینجا برسیم، اعلام نتایج و بحث در خصوص خروجی تحقیقات! اینجاست که با استناد به آمار و نمودارها اطلاعات به دست آمده را از قالب اعداد و ارقام به اطلاعاتی کاربردی تبدیل کرده و به سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهیم . با حفظ شفافیت و صداقت، دقیقاً همان چیزهایی که از تحقیقات ما استباط می‌شود را بیان کرده و و فرضیه خود را مطرح می‌کنیم .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *