مقاله علمی خارجی

مقاله علمی خارجی

مقاله علمی خارجی : مقاله علمی برای به اشتراک گذاشتن کار پژوهشی یک فرد با سایر محققان یا برای بررسی تحقیقات انجام شده توسط دیگران چاپ می شوند . مقالات برای تکامل روند پیشرفت علم که در آن پژوهش های هر محقق مبنایی برای کار سایر دانشمندان است ، حیاتی اند . آن ها بطور معمول دارای دو گروه مخاطب هستند : گروه اول داوران و گروه دوم خوانندگان . داوران مقالات را بررسی و در نهایت تصمیم می گیرند که آیا مقاله برای انتشار مناسب هست یا نه . خوانندگان بیشتر روی موضوع مقالات بحث می کنند و ممکن است راجع به مطالب مقاله مطلع باشند یا هیچ گونه اطلاعی در آن باره نداشته باشند . مقالات علمی بیشتر به جای اینکه به ارائه یک تاریخچه زمانی از موضوع مورد مطالعه بپردازند باید روی نتایجی تأکید کنند که مهم ، معتبرو مرتبط با نتایج کار سایر دانشمندان درآن زمینه باشد . برای این منظور محققان باید بیشتر بر دلایل انجام کار تحقیقاتی و نتایج آن تأکید کنند و شواهدکافی را هم برای تأیید نتایج تحقیق ارائه دهند .
یک محقق برای تحقیق و پژوهش در یک زمینه نیازمند این است که از آثار علمی و منابع مختلفی چون کتاب ها ، پایان نامه ها و مقالات علمی معتبر داخلی و خارجی استفاده کند . به عبارتی دیگر استفاده از تمامی منابع در مراحل مختلف یک تحقیق از مرحله تهیه تاریخچه تا پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) و در نهایت مقایسه نتایج با پژوهش های قبلی جزء الزامات هر پژوهش است و باعث افزایش اعتبار و درجه علمی آن خواهد شد .
در گذشته برای دست پیدا کردن به منابع ذکر شده از نسخه چاپی منابع و در حال حاضر به لطف تکنولوژی از منابع علمی الکترونیکی یا نسخه تحت شبکه (وب) آن ها نیز استفاده می کنند . مهمترین منابع وب مورد استفاده برای انواع پژوهش ها پایگاه های اطلاعاتی هستند . پایگاه های اطلاعاتی بطورکلی به دو دسته تقسیم می شوند ؛ دسته اول به ارائه مطالب علمی در تمام حوزه های علوم می پردازند و دسته دوم که تخصصی تر هستند تنها مطالب علمی یک یا چند حوزه از علم را ارائه می دهند . پژو هشگر می تواند با اشتراک یا خرید مقاله از آن ها نسخه الکترونیک کتاب ، مقاله یا پایان نامه های مورد نیاز خود را دریافت کند .
دلایل استفاده از مقاله علمی خارجی :
تمامی پژوهشگران سعی دارند تا کاری را انجام دهند که قبلا توسط کسی صورت نگرفته باشد و درعین حال بتوانند از تجربه ها و تلاش های محققان در یک زمینه نیز مطلع شده و استفاده کنند ، به همین خاطر به جستجو در منابع کتابخانه ای و دانشگاهی مختلف می پردازند و از پایگاه های اطلاعاتی تحت وب که به معرفی کارهای تحقیقاتی سایر دانشمندان در سراسر دنیا می پردازند نیز استفاده می کند . پایگاه هایی چون Science Direct، Springer Link ، Wiley ، Cabi تنها نمونه هایی از این پایگاه ها هستند که هر کدام با توجه به سیاست های خود در رشته از علوم کار می کنند .
بهره گیری از مقالات خارجی تنها به دانشجویان ، اساتید و پژو هشگران محدود نمی شود بلکه شرکت های مختلف نیز از آن ها استفاده می کنند تا بتوانند به نوع آوری و بهبود در زمینه تولیدات و محصولات خود دست پیدا کنند . در بسیاری از موارد نیز این مقالات تأثیر مثبتی بر عملکرد شرکت ها داشته است و میزان آن را بکلی تغییر داده است .
آیا استفاده از مقاله علمی خارجی برای شرکت ها همیشه مفید بوده است؟
تمامی شرکت ها در استفاده از مقاله علمی و ویرایش مقاله انگلیسی هزینه های دریافت مقاله علمی و خطرات بکار گیری ناقص مقالات را مد نظر قرار می دهند . آن ها در بیشتر موارد به این نکته تأکید دارند که مفید یا بی فایده بودن یک مقاله علمی خارجی تا حدود زیادی بستگی به توانایی های یک شرکت در بهره گیری از آن دارد . تحقیقات نشان داده است که عملکرد شرکت هایی که تنها بخشی از دانش خارجی را بدون توانایی استفاده مؤثر از آن بکار می گیرند به طور قابل توجهی کاهش می یابد . در سوی دیگر شرکت هایی که برای استفاده از دانش خارجی به خوبی توسعه پیدا کرده اند به راحتی می توانند پیامد های دانش جدید را مدیریت کرده و از آن در جهت توسعه و بهبود فرآیند های شرکت استفاده کنند .
تمامی استفاده کنندگان از مقاله علمی باید به این نکته توجه کنند که این مقالات را تنها از منابع معتبر جهانی و براساس تاریخ از بروزترین آن ها تهیه کنند تا اعتبار کار پژوهشی و تحقیقاتی خود را به مراتب بالاتر ببرند . از آنجایی که این مقالات بصورت مختصر بیان می شوند محقق باید سعی کند تا درصورت بروز مشکل در درک مطلب یا استفاده از آن حتماً نظر نویسنده مقاله را در این زمینه جویا شده وکار پژوهش خود را بدرستی پیش ببرد .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *