کجا باید اطلاعات جدید و قدیمی را در یک پاراگراف در مقاله قرار داد؟

64 بازدید

اطلاعات جدید و قدیمی در پاراگراف

تصمیم گیری درباره این که کجا باید اطلاعات جدید و قدیمی را در یک پاراگراف قرار دهید

مقالاتی که برای ویرایش مقاله یا ترجمه مقاله فرستاده می شوند بعضا از نظر روند بیان اطلاعات ضعیف هستند.

اطلاعات آشنا معمولا در آغاز یک جمله یا پاراگراف بیان می شوند. در قسمت زیر، سه جمله اول abstract یک مقاله فرضی را تحت عنوان “Readability and Non-Native English Speakers” می بینیم که مثلا برای ژورنال ارتباطات در جهان تجارت ارسال شده است. (بیشتر…)

4-2: اولین پاراگراف هر بخش جدید در مقاله

52 بازدید

شروع هر پاراگراف در مقاله

اولین پاراگراف هر بخش جدید: با یک خلاصه بسیار کوتاه و مشخص کردن نوع ساختاربندی خود آغاز کنید

اغلب در ویرایش مقاله انگلیسی و ترجمه مقاله فارسی به این برمی خوریم که اولین پاراگراف هر بخش خوب نوشته نشده است.

خواننده ها لزوما مقاله را از ابتدا تا انتها نمی خوانند. ممکن است از هر جایی از مقاله خواندن آن را شروع کنند.

معنایش این است که بهترین راه شروع با یک خلاصه یک الی دوجمله ای از اصلی ترین اهداف و یا یافته های مقاله است. چنین سبکی معمولا در فصول کتاب هم نیز استفاده می شود.

البته باید توجه داشت که سبک کلی ژورنال مورد نظر شما اولویت است. اگر آن ها به سبک اشاره شده بخش های مقاله را آغاز نمی کنند، پس شما هم نباید این کار را بکنید. جایگزین آن رویکردی مستقیم تر است. (بیشتر…)

3-2: مثالی کامل از پاراگراف صحیح در مقاله

77 بازدید

مثال کاملی از یک پاراگراف صحیح در مقاله

نمونه ای از یک پاراگراف بعد از ویرایش مقاله

در زیر جمله ای را از یکی از مقامات ارشد ناسا می بینیم که بسیار در حوزه های دیگر نیز از لحاظ شفافیت مثال زدنی است. پاراگراف زیر، اولین پاراگراف در آغاز بخشی است که تحت عنوان “Organization of a Technical Report” نوشته شده است.

Different writers have different methods of organizing their reports, and some seem to have no discernible method at all. Most of the better writers, however, appear to be in remarkably close agreement as to the general approach to organization. This approach consists of stating the problem, describing the method of attack, developing the results, discussing the results, and summarizing the conclusions. You may feel that this type of organization is obvious, logical, and natural. Nevertheless, it is not universally accepted. For example, many writers present results and conclusions near the beginning, and describe the derivation of these results in subsequent sections. (بیشتر…)

2-2: ساختار عمومی یک پاراگراف

77 بازدید

ساختار عمومی یک پاراگراف در مقاله

وقتی مقاله ای را برای ویرایش مقاله یا ترجمه مقاله بررسی می کنیم، اولین نکته ای که نظر ما را جلب می کند، ساختار پاراگرافهای آن است

هر مقاله ای یک عنوان دارد و خوانندگان می دانند کجا باید دنبال آن بگردند یعنی بالای اولین صفحه مقاله. خوانندگان می دانند که پس از عنوان، چکیده آمده و پس از آن هم معمولا ادبیات موضوع می آید.

درست همان قدر که یک خواننده انتظاراتی راجع به ساختار کلی مقاله دارد، او درباره این که چطور یک بخش، پاراگراف، یا جمله باید ساختاربندی شده باشد نیز توقعاتی دارد. این توقعات نسبت به انتظارات مربوط به جایگاه چکیده و… ناخودآگاه تر و ضمنی تر هستند. اما، در هر صورت بر اساس این استوار است که خواننده معمولا چگونه اطلاعات را در یک بخش، پاراگراف، یا جمله پیدا کرده و دریافت می کند. (بیشتر…)

1-2: مقاله خواننده‌محور

134 بازدید

اکثرا در ترجمه مقاله و ویرایش مقاله با این اشکال مواجه می شویم که مقاله خواننده‌محور نیست.

نوشته خوب تا حد زیادی وابسته به نقشی است که شما از خواننده انتظار دارید و البته تلاشی که از آن ها انتظار دارید تا انجام دهند. اما این نقش از فرهنگ به فرهنگ به شدت متفاوت است. جالب این جاست که نوشتار شرقی بیشتر خواننده-مسئول (reader-responsible) است یعنی از خواننده انتظار می رود همه نکات را در جا متوجه شود. اما نوشتار غربی و خصوصا انگلیسی نویسنده-مسئول (writer-responsible) است یعنی نویسنده طوری نوشته را می نویسد که خواننده با کمترین مشکل و بیشترین سرعت متن را دنبال کند. پس در متن مقاله انگلیسی شما مسئولید، خواننده باید با کمترین تلاش متن شما را درک کند و البته پاداش این کار چاپ مقاله و مضاف بر آن ارجاع هر چه بیشتر به مقاله شماست. (بیشتر…)

12. زبان مقاله باید انگلیسی صریح و روشن باشد

196 بازدید

خواسته ادیتور ژورنال: مرجع مقاله نویسی ادیت الیت

داشتن انگلیسی صریح برای نوشتن یک مقاله خوب

شعار ما در ویرایش مقاله انگلیسی و ترجمه مقاله فارسی

از انگلیسی صریح استفاده کنید و روش هایی برای بهبود مهارت نوشتار خود پیدا کنید.

مسلما بهبود سطح زبان انگلیسی برای هر فردی کاری زمان بر است که نیاز به پشتکار فراوان دارد. شما در رشته مثلا مهندسی خود فرد مجربی شده اید و با زحمت بسیار کار خود را به مقاله تبدیل کرده اید. حالا می خواهید این زحمت را به ثمر بنشانید و آن را در یکی از ژورنال های (بین المللی) چاپ کنید. اما این کار مستلزم داشتن سطح زبان انگلیسی کافی و در ضمن انگلیسی صریح و روشن است. یعنی اولا این که مقاله شما باید تقریبا عاری از اشتباهات گرامری باشد و بدون نقص نوشته بشود. در ضمن حتی اگر گرامر خوبی هم داشته باشید اگر ریزه کاری های مقاله نویسی را ندانید و صرفا جملات پیچیده و نامفهوم بنویسید باز هم مقاله شما ریجکت خواهد شد. (بیشتر…)

11. چطور داوران مقاله را راضی کنم؟

187 بازدید

چطور می توان داوران مقاله را راضی نگاه داشت؟

هم در ویرایش مقاله و هم ترجمه مقاله، تمرکز ما بر روی داوران مقاله است.

به خاطر داشته باشید که داوران اجباری برای بازبینی مقاله شما ندارند: داوران، مقاله شما را در وقت آزاد خود می خوانند و هیچ گونه مشوق مالی برای این کار ندارند. لذا، هر کاری که می توانید برای آسان تر کردن و جذاب تر کار داوران انجام دهید: یعنی انگلیسی واضح، چیدمان شفاف، جداول مشخص و غیره. بدین ترتیب، شانس چاپ مقاله خود را بالا می برید. (بیشتر…)

10. داور مقاله به دنبال چیست؟

199 بازدید

داوران مقاله

ویرایش مقاله انگلیسی و ترجمه مقاله فارسی ما همیشه بر داوران مقاله تمرکز دارد

همواره داوران مقاله را در ذهن خود داشته باشید.

داوران مقاله باید بخشی از تمرکز شما حین نوشتن مقاله باشند. آن ها هستند که درباره سرنوشت مقاله شما تصمیم گیری می کنند.

داور مقاله شماره 1متخصصین رده بالایی که در حال حاضر در حوزه علمی مشخصی مشغول به فعالیت هستند:

(بیشتر…)

9. یافته های کلیدی مقاله شما چیست؟

316 بازدید

بیان یافته های مهم مقاله

بعضا وقتی ویرایش مقاله یا ترجمه مقاله انجام می دهیم، مشاهده می کنیم که یافته های مقاله دقیقا مشخص نیستند.

ببینید که یافته های اصلی و کلیدی شما چیستند و آیا شما واقعا چیزی به این مجموعه علمی اضافه می کنید یا خیر.

یکی از رایج ترین جملاتی که در رد یک مقاله می آید این است:

Not acceptable. No new knowledge, science or Discovery is presented

بعضا همین پیغام رد مقاله ممکن است بعد از شش ماه از ارسال مقاله به دست شما برسد. بدین ترتیب شما وقت و انرژی بسیاری را صرف این مقاله بعضا تکراری هدر داده اید. (بیشتر…)

8. نگارش مقاله را از کدام بخش شروع کنیم؟

291 بازدید

نگارش مقاله رو از کجا شروع کنیم؟

ترتیب نوشتن قسمتهای مقاله

وقتی مقالات برای ویرایش مقاله یا ترجمه مقاله ارسال می شوند، گاها با بی نظمی قسمتهای مقاله مواجه می شویم.

درباره ترتیب نوشتن قسمت های مختلف مقاله فکر کنید.

استاندارد خاصی برای نوشتن مقاله به یک ترتیب خاص وجود ندارد. شما باید ترتیبی را انتخاب کنید که بهترین حالت برای شماست.

بسیاری از نویسندگان از بخش Methods شروع می کنند که اغلب آسان ترین بخش برای نوشتن است زیرا معمولا بخشی است که بیشترین تسلط را بر روی آن دارند. به علاوه، شروع با “روش ها” به شما اعتماد به نفس و انگیزه لازم را نیز برای نوشتن سایر بخش های مقاله می دهد. (بیشتر…)