نرخ ویرایش فنی

نرخ ویرایش فنی

نرخ ویرایش فنی : مقالاتی که توسط پژوهشگران و دانشجویان برای چاپ در نشریه های معتبر داخلی و خارجی نوشته می شوند باید حتماً قبل از ارسال به دفتر این مجله ها بیش از یک بار مورد ویرایش فنی قرار بگیرند. البته ممکن است که برخی از نشریه ها با اینکه مقاله شما قبل از ارسال به آنها مورد ویرایش قرار گرفته است باز هم مقاله شما را برای ویرایش دوباره به افراد متخصصی که با آنها کار می کنند و روی تخصص آنها کاملاً شناخت دارند ارائه دهند. به صورت کلی برای اینکه مقاله شما مورد پذیرش مجلات و نشریه های معتبر داخلی و خارجی قرار گیرد یا باید خودتان در حدی حرفه ای باشید که بتوانید از آغاز مقاله نگارش خود را کاملاً تخصصی و حرفه ای انجام دهید و یا حتماً پس از پایان نگارش مقاله آن را به دفاتر ویرایش مقالات انگلیسی تحویل دهید تا به صورت حرفه ای و تخصصی مورد ویرایش قرار گیرد. در ادامه به موضوع نرخ ویرایش فنی خواهیم پرداخت.
در عملیات ویرایش، مقاله باید از زوایای مختلفی بازبینی و بررسی شود. محتوای مقاله ، زبان ، رعایت علائم نگارشی ، نکات دستوری املائی و بسیاری از آیتم های دیگر مواردی هستند که باید پس از نگارش مقاله مورد بررسی قرار گیرند ؛ در واقع این آیتم ها قسمت های تشکیل دهنده ویرایش هستند و ویرایش مجموعه ای از این کارها محسوب می شود. این کار به این دلیل صورت می گیرد که عموماً در زمان نوشته شدن یک مقاله نویسنده عمیقاً در تفکرات خود در مورد موضوع آن فرو می رود و عملاً اگر فرض را بر این بگیریم که او یک ویرایشگر حرفه ای است باز هم نمی تواند در هنگام تفکر در موضوع مقاله به سنجش چگونگی نگارش آن نیز بپردازد. حال که به خوبی در مورد لزوم انجام شدن ویرایش بر روی مقاله های علمی دانستیم باید به این نکته اشاره کنیم که ویرایش انواع مختلفی دارد . ویرایش فنی ، ویرایش زبانی و ویرایش تخصصی از عمده ترین دسته بندی های ویراستاری هستند و حال که قصد داریم در مورد نرخ ویرایش فنی صحبت کنیم بهتر است اول بگوییم که ویرایش فنی چیست ؟
ویرایش مقاله انگلیسی به مجموعه ای از تغییرات در متون مقاله گفته می شود که شامل به کار گیری قواعد رسم الخط ، نشانه های فصل ، پاراگراف بندی متن های مقاله ،تنظیم ارجاعات و یک دست کردن ضبط ها و اصطلاحات تخصصی می باشد. همچنین در ادامه تعریف ویرایش فنی می توانیم بگوییم که مشخص کردن عناوین یا واژه ها و عبارات و اصطلاحات ، به دست دادن ضبط لاتین نام ها و یا معادل انگلیسی اصطلاحات فنی نیز از جمله فعالیت های حوزه ویرایش فنی می باشد.
جالب است بدانید که محل قرارگیری عکس ها ، جداول و نمودار ها ، اشکال ، نحوه معرفی مشخّصات کتاب شناسی ، تهیه فهرست مندرجات ، اعراب گذاری های لازم ، فهرست تفصیلی ، واژه نامه ، تنظیم صفحه ی عنوان و صفحه ی حقوق ، تبدیل مقیاس ها و تنظیم و تهیّه ی مقدمه ی ناشر از وظایف ویراستاری است که به ویرایش فنی مقاله اقدام می کند.
همانطور که مشاهده کردید نقش ویراستار بر خلاف آنچه به شکل عمومی به آن می اندیشند بسیار نقش پررنگی است و در واقع یک مقاله بدون حضور ویراستار هیچ ارزش نگارشی نخواهد داشت. درباره نرخ ویرایش فنی که از ابتدای مقاله قصد صحبت درباره آن را داریم باید بگوییم که هر کدام از وظایفی که در دو پاراگراف قبلی عنوان شد می تواند بر روی قیمت و هزینه ویرایش فنی مقاله تاثیر گذار باشد. قیمت ها در ویرایش فنی بسته به حساسیت مقاله و همچنین درجه اهمیتی که برای نویسنده دارد متغیر خواهد بود. برخی به شکل صفحه ای هزینه ها را محاسبه می کنند و برخی دیگر به صورت خطی هزینه ویرایش فنی را دریافت می کنند. البته قطعاً این موضوع که مقاله برای چندمین بار ویرایش می شود در قیمت نهایی بسیار موثر است زیرا مقاله ای که باید برای اولین بار ویرایش شود به دقت و کار بسیاری نیاز دارد و این در صورتی است که مقاله ای که چند بار مورد ویرایش قرار گرفته حجم کاری در ابعاد مقاله قبلی ندارد و به همین دلیل می تواند با هزینه کمتری برای نویسنده به اتمام برسد.

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *