هزینه چاپ مقاله isi

هزینه چاپ مقاله isi

هزینه چاپ مقاله isi : یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویانی که در پی انتشار یک مقاله در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی هستند، هزینه‌های انجام این کار است که با توجه به دلاری بودن بخش اعظمی از آن، به چالشی بزرگ برای این افراد تبدیل شده است . در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به بررسی چند سوال مهم در خصوص هزینه چاپ مقاله isi پرداخته و بررسی کنیم که آیا می‌توان راه‌هایی ارزان و حتی رایگان برای پیمودن این مسیر پیدا کرد یا خیر!

پیش از هر چیز توجه به این نکته لازم است که بدانیم چنانچه هدف همه مجلات علمی از فعالیت را را فقط و فقط اشاعه علم بدانیم اندکی ساده‌لوحی کرده‌ایم؛ به عبارتی دیگر نمی‌توان قبول کرد که مجلات علمی تنها به این دلیل که در جهت پیشرفت علم گام بردارند مشغول به فعالیت بوده و از جیب خود هزینه کنند!

چنانچه سودهای مالی موجود در این حوزه را در نظر نگیریم، هزینه‌هایی به عنوان حقوق کارمندان، مخارج اولیه و بنیادین چرخاندن یک دفتر کار، بودجه لازم برای انتشار این نشریات و … وجود دارد که این مجموعه ها را مجبور می‌سازد تا در این راه درآمدزایی کرده و بدین ترتیب در کنار انتشار آخرین مقالات علمی، سود مالی توجیه‌پذیری را نیز به دست آورند .

در این مسیر 4 مسیر کلی وجود دارد :

  1. دریافت پول از مؤلفین در ازای چاپ نوشته‌های آن‌ها،
  2. دریافت هزینه‌های اشتراک از خوانندگان،
  3. دریافت پول از هر دوی آن‌ها،
  4. عدم دریافت هزینه مستقیم از این افراد و وابستگی به سازمانی بالا دستی!

پرداختی‌های مستقیم

در تکمیل 4 مورد فوق باید گفت که در حالت اول که به مجلات Open Access یا دسترسی آزاد معروف هستند، همه نویسندگان می‌توانند در ازای پرداخت مبلغی مشخص مقالات خود را به شرط صحت و درستی مطالب و همچنین رعایت ساختارهای تعیین شده در آن به چاپ برسانند.

گرچه لزوماً این امر به معنی ضعیف بودن مقالات این نوع مجلات نیست، اما به طور کلی این نوع نشریات پولی، برای عموم نویسندگان و مخاطبین دارای سطح اعتبار و مقبولیت کمتری نسبت به نمونه‌های رایگان برای نگارنده‌های اثار می‌باشند .

لازم به یادآوریست که این نوع مجلات معمولاً دارای ضریب تأثیر یا ایمپکت فاکتور قابل توجهی نبوده و به همین دلیل هم است که اعتبار حضور در آن‌ها از مورد بعدی که به آن خواهیم پرداخت کمتر است .

در نوع دوم ، Close Access یا دسترسی محدود، این مجلات حق تألیف یک مطلب را از نگارنده آن خریده و مجله را به خوانندگان می‌فروشند . در نتیجه نویسنده تراز اولی که قدرت قلم و میزان دانش، تسلط و تجربه وی برای هم قطارانش مشخص شده است، بدیهیست که ترجیح می‌دهد به جای پرداخت پول برای چاپ یک مقاله، در ازای نشر آن مبلغی را هم دریافت نماید . در نتیجه اینکه هزینه چاپ مقاله isi در این حالت برای نویسنده سبک‌تر است .

در ادامه گفتنیست که مجله‌ای که از هر دو طرف پولی دریافت می‌کند عملاً یک بنگاه اقتصادی بوده و در عین حال طرفداران چندانی ندارد و موردی هم که بودجه خود را از نهادهای خصوصی و دولتی مانند مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌گیرد، دارای جامعه آماری کوچکتری هم از نظر تعداد نویسندگان و هم از نظر تعداد مخاطبین می‌باشد . لازم به ذکر است که مورد آخر را می‌توان اصلی‌ترین حامی علم و گسترش آن در میان سایر موارد دانست .

هزینه چاپ مقاله isi

نوع مقاله، حوزه مباحث آن، اعتبار و سابقه مجله دریافت‌کننده، زمان چاپ یک آرتیکل و ده‌ها مورد دیگر از جمله مواری هستند که هزینه چاپ مقاله isi را به طور مستقیم تحت الشعاع قرار می‌دهند. در همین رابطه با گردشی کوتاه در منابع انگلیسی زبان، از 30 تا 5000 دلار گستره اعدادیست که با آن به عنوان هزینه عمل مذبور برخورد می‌کنیم ! با این حال بخش دیگری از هزینه‌های انتشار این مقالات را بهای غیر مستقیمی شامل می‌شود که به منظور گردآوری و آماده‌سازی این مطالب صرف می‌کنیم .

به عنوان مثال شاید هزینه تحقیق در خصوص مساله‌ای از علوم انسانی به اندازه رشته‌های مهندسی یا پزشکی که مستلزم انجام آزمایش است هزینه نداشته باشد، در نتیجه برای نویسنده ارزان‌تر تمام می‌شود ؛ فلذا این مخارج غیر مستقیم را نیز نباید نادیده گرفت . این در حالیست که برای ویرایش مقاله انگلیسی و درآوردن مقاله به شکل استاندارد و مورد قبول یک مجله لازم است تا هزینه‌هایی نیز در این خصوص صرف شود .

لازم به یادآوریست که در این زمینه نیز هزینه‌های دریافتی با یکدیگر متفاوت بوده و لازم است تا پیش از سپردن یک مقاله خام به منظور ترجمه یا ویرایش به مجموعه‌های مورد نظر، اولاً به رزومه آن‌ها توجه شده و ثانیاً تضمینی قابل قبول از آن‌ها دریافت نماییم تا ماحصل فعالیت‌هایمان تنها به دلیل ارزان‌تر بودن خدمات یک مجری پایمال نشود .

در همین رابطه به منظور استعلام هزینه چاپ مقاله isi و کسب اطلاع از آخرین تعرفه‌ها با ما تماس حاصل فرمائید!

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *