ویرایش متن مقاله

ویرایش متن مقاله

ویرایش متن مقاله : زمانی که پای صحبت های یک شخصیت برجسته فرهنگی، سیاسی یا علمی جامعه نشسته، یک رمان فاخر را می خوانیم، صفحات یک روزنامه را ورق زده یا در مرورگر وب خود آن را وارسی می کنیم، به سخنان گوینده اخبار گوش داده و یا در جلسه ای رسمی به پای صحبت های فردی تحصیل کرده می نشینیم، سبک سخنوری مشترک و گویش خاصی را بین آن ها می بینیم که بدان «زبان معیار» گفته می شود .

این زبان که روشی غالب برای برقراری ارتباط کلامی یا نوشتاری به طریقی ممتاز و درخور عموم مردم می باشد، در مدارس تدریس شده، همه ایرانیان از هر قوم و با هر زبانی آن را فرا گرفته و به کمک آن با دیگر هموطنان خود صحبت می کنند، همگان علاقه دارند تا سبک سخن گفتن خود را به آن نزدیک کرده و در یک جمله شکل استاندارد و پذیرفته شده زبان فارسی امروزی (یا هر زبان دیگری) زبان معیار می باشد .

در همین رابطه زمانی که قصد نگارش یک مطلب را داشته و تفکرات خود را روی کاغذ می آوریم، بی تردید نوع جمله بندی، نحوه استفاده از کلمات و علائم یا طریقه نوشتن آن ها دارای مغایرت هایی با زبان معیار – یعنی آن قالبی که مورد پذیرش قرار خواهد گرفت – می باشد که باید اصلاح شوند .

با عنایت به این توضیحات به سلسله اقداماتی که نوشته ما را به حالت ایده آل خود تبدیل می کند ویرایش یا تدوین آن گفته می شود . پرواضح است که در این مسیر، برخی افراد که گویشی نزدیک به زبان معیار داشته یا دست به قلم هستند اشتباهات کمتری در کار خود داشته و اصلاح مطلب آنان با سهولت بیشتری انجام می شود و بالعکس!

ویرایش متن مقاله

درباره ادیت الیت

چنانچه از همراهان قدیمی مجموعه ادیت الیت باشید ، طی این سال ها با شرح فعالیت مجموعه پیش روی آشنا هستید ؛ اما جای دارد برای افرادی که بواسطه این نوشته با وبسایت ما آشنا شده اند بگوییم که کار ما ویرایش مقاله انگلیسی به طور تخصصی و اصلاح نوشتاری و مفهومی آن ها به منظور چاپ در ژورنال های علمی معتبر و بین المللی می باشد .

در همین راستا چنانچه در پی یافتن مرکزی برای بهبود ساختار نوشته های انگلیسی خود یا برون سپاری آن هستید می توانید هم اکنون با ما تماس گرفته و مشاوره لازم را دریافت نمایید .

در غیر این صورت چنانچه در پی یادگیری اصول اولیه این کار و پیشبرد آن به صورت شخصی هستید، تا انتهای این یادداشت با ما همراه باشید :

چگونه مقاله خود را ویرایش کنیم؟

عدم تعجیل در بازبینی

چنانچه به شما متن شعری را که حفظید داده شود و از شما بخواهند تا آن را از رو بخوانید، شاید در چند بیت اول به این کار عمل کنید، اما معمولاً اینگونه است که لحظه ای به خود می آیید و می‌بینید که از جایی به بعد آن را با ذهن خود (از حفظ) خوانده اید و نه با چشمانتان!

ارتباط این مثال با عدم تعجیل در بازبینی در این است که وقتی شما متنی را می نویسید، مغر شما آن را تا حدی حفظ می کند؛ در نتیجه به هنگام بازبینی به جای اینکه نوشته ها را مرور کنید، مغز شما نوار از پیش ضبط شده را پخش کرده و تفکرات خود را می بینید .

از این روی پیشنهاد می شود که اولاً ویراستار و نویسنده یک اثر فرد واحدی نبوده تا نفر دوم بدون هیچ پیش فرضی آن را مطالعه و اصلاح نماید و یا در صورت عدم امکان انجام این کار، بین نگارش و ویرایش آن به اندازه بیشترین زمان ممکن فاصله بیاندازد . به عنوان تجربه ای شخصی بارها برای خود من پیش آمده است که مطلبی که بلافاصله ویرایش شده را پس از چندی خوانده ام و متوجه اشکالاتی در بطن آن شده ام که این اتفاق دقیقاً ریشه در توضیحات فوق دارد .

ویرایش را چگونه و از کجای نوشته شروع کنیم ؟

اینکه در بدو کار چه می کنید مهم نیست، مهم این است که این روش تسلطی صد درصدی به شما برای درک مطلب را بدهد و بتوانید مشکلات موجود در آن را به راحتی ببینید .

برای ویرایش متن مقاله عده ای آن را چاپ کرده، عده ای با تغییر فونت ، سایز و رنگ ذهن خود را مجاب می کنند که این نوشته ای جدید است و افراد متعددی نیز بدون اعمال تغییرات کار خود را روی آن انجام می دهند .

برخی ویرایش خود را با بررسی مفاهیم آن آغاز می کنند و عده ای با ساختار دستور زبانی جملات! باز هم قانونی برای این کار وجود نداشته و هر روشی که به غربال مشکلات بزرگتر منجر می شود را انجام دهید ! با این حال در مواردی که با ویرایش متن مقاله ای حساس و سنگین سروکار دارید، یک بار خواندن کلی متن و کسب اطلاع از اینکه چه چیزی در انتظار ماست خالی از لطف نمی باشد .

شما قادر نخواهید بود که در محیط های شلوغ، با تلویزیونی روشن یا صدای موزیک در گوش مطلبی را خوانده و عیب یابی نمایید؛ پس قرارگیری در محیطی ساکت الزامیست!

به عنوان آخرین سخن این بخش لازم به ذکر است که نمی توان نگارش و ویرایش متنی را همزمان  (و با فاصله ای کم) انجام داد، چرا که در چنین شرایطی ضریب خطا بسیار زیاد می باشد .

ادامه مطلب در قسمت دوم ویرایش متن مقاله

 

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *