پارافریز مقالات isi

پارافریز مقالات isi

پارافریز مقالات isi : زمانی که در خصوص مطلب مشخصی صحبت کرده یا درباره آن می‌نویسیم، روش‌های فراوانی برا ادای جملات و مفاهیم آن وجود دارد . در این میان بدیهیست که به دلیل رایج و ساده‌تر بودن یک نوع جمله‌بندی و سهولت در چینش کلمات به روشی خاص، از آن‌ها بیش از سایر گزینه‌ها استفاده می‌شود .

حال اینکه در حوزه‌های حساسی مانند نگارش مطالب علمی، وجود چنین تکراری ولو ناخواسته مطلوب نبوده و سبب می‌شود تا داوران مجلاتی که به ارزیابی این مطالب می‌پردازند آن را پلاجریسم (Plagiarism) یا سرقت ادبی دانسته و بدین ترتیب نوشته‌ای که برای تهیه آن زحمات زیادی کشیده شده است را به سادگی رد کنند!

از همین روی لازم است تا در مواقعی که احتمال چنین خطاهایی وجود داشته و یا به کلی بخشی از این مطالب از نوشته دیگری به عاریه گرفته شده است، با سازوکاری مفاد آن به نحوی تغییر کند که با حفظ مفهوم، شکل و شمایلی منحصر بفرد یابد .

در این عمل که پارافیز خوانده شده و در ادامه به بررسی آن در حوزه مقالات ISI می پردازیم، حفظ مفاهیم در عین تغییر ساختار هدف اصلی ماست !

پارافریز مقالات isi

در موارد متعددی برای هریک از ما پیش آمده است که ایده‌ای تکراری در یک فیلم، قطعه‌ای موسیقی یا دیگر آثار هنری، تیترهای خبری، محتوای جراید، کتاب‌هایی در حوزه‌های گوناگون و … دیده‌ایم که در لایه‌ای از اطلاعات و پوشش‌های دیگر مخفی شده و عملاً شاید هم برای کسی مهم نباشد که این محتوا اصالتاً برای کیست!

این در حالیست که در حوزه علوم و محافل علمی این سازوکار به طریق دیگری کار می‌کند! با گذر از نقل قول‌ها یا ارجاعات اجتناب‌ناپذیری که با اشاره به نام مؤلف عیناً بکار برده می‌شوند، وجود حرف تکراری به هر نحوی در این مقاله سبب می‌شود تا داوران مجله ISI به این مقالات بدبین شده و بدون توجه به زحمات یا ممارستی که نویسنده در راستای گردآوری آن به خرج داده است، آن را مردود اعلام کنند .

پارافریز مقالات isi به عنوان خدمتی که تا حد زیادی با این مشکل مقابله می‌کند، با حفظ مفهوم اما تغییر ساختار جملات یک نوشته سبب می‌شود تا این مطلب از دام نرم‌افزارهای هوشمند پلاجریسم که توانایی شناسایی محتوای تکراری را دارند بگریزد . از سویی دیگر، همیشه نوشته دست اول مطلوب و فهم‌پذیرترین نسخه یک مطلب نمی‌باشد .

به عنوان مثالی ساده، چه تعداد کتب درسی را سراغ داریم که به تشریح مفصل یک مطلب پرداخته‌اند، اما هیچ یک به اندازه جزوات خلاصه‌شده‌ خود مفید و مؤثر واقع نمی‌شوند . در نتیجه اینکه گاهی پرافیز یک متن می‌تواند به انتقال بهتر مفاهیم آم کمک کنند!

در همین رابطه نوشته‌هایی هم که توسط متخصصین یک رشته پارافیز می‌شوند، علاوه بر یافتن شکل و شمایلی بهتر از نظر بصری، ساده‌تر نیز شده و می‌توانند مفاهیم خود را با سهولت بیشتری انتقال دهند .

یک پارافیز خوب (در مجلات ISI) دارای چه ویژگی‌هاییست؟

  • بازنویسی عمیق

در پارافریز مقالات isi باید به یاد داشته باشیم که تنها عوض کردن قیود و افعال کافی نبوده و لازم است حتی این کار را با جابجایی فصول و یا افزایش و کاهش محتوای پاراگراف‌ها انجام دهیم! پر واضح است که چنانچه مسئول ویرایش مقاله انگلیسی از تسلط کافی به زبان انگلیسی و همچنین آگاهی کافی از مفاد فنی و تخصصی این نوشته آگاهی نداشته باشد، قادر به پارافیز عمقی و کامل آن نخواهد بود .

  • عبور از سد برنامه‌های تشابه‌یاب

همه داوران مجلات ISI  به همه مقالاتی که تاکنون منتشر شده است تسلط ندارند، در نتیجه نمی‌توان گفت که شباهت‌های مذکور با هوش انسانی ردیابی و شناسایی می‌شوند . با عنایت به اینکه این تشابهات از طریق نرم‌افزارهایی تخصصی انجام می‌پذیرد، چه بهتر است که پیش از سپردن مقاله‌ای پر شبهه به دست مراجع مورد نظر، آن را یک بار بواسطه اپلیکیشن‌های فوق‌الذکر سنجیده و سپس خروجی اصلاح شده آن را برای این مجلات ارسال نماییم .

امروزه سایت‌های فراوانی نظیر ” Grammarly”، ” SmallSeoTools” یا ” plagiarism-checker” وجود دارند که قادر به بررسی جملاتی که عیناً در مراجع دیگری تکرار شده‌اند می‌باشند، اما به دلیل غیر رایگان بودنشان (و عدم تمایل یا توانایی بسیاری از مخاطبینشان در سراسر جهان به خرید حق اشتراک آن‌ها) تنها بخشی از مشکلات موجود را نشان می‌دهند که به همین دلیل قابل اعتماد نمی‌باشند .

این در حالیست که ” iThenticate ” به عنوان نرم‌افزاری تخصصی‌تر که ژورنال‌های isi نیز برای بررسی مقالات دریافتیشان از آن استفاده می‌کنند، این امکان را به مخاطبین خود می‌دهد تا نوشته مورد بررسی را قبل و بعد از تدوین بررسی کرده و با معیاری بسیار نزدیک به داوران مجله مورد نظرشان آن را پارافیز کنند .

  • حفظ امنیت مقاله و اطلاعات نگارنده آن

با فرض اینکه تحقیقات انجام گرفته در یک مقاله ماحصل سال‌ها تلاش نویسندگانشان می‌باشد، نگهداری غیر مسئولانه و به دور از امانتداری آن سبب می‌شود تا افرادی سودجو از کل یا بخشی از آن استفاده کرده و نه تنها به پارافیز آن کمکی نکنند، بلکه قسمت‌هایی هم که نتیجه فعالیت‌های شخصی این فرد است را نیز پایمال کنند .

در نتیجه اینکه کسب اطلاع از میزان صداقت، درستکاری و رعایت اصول حرفه‌ای توسط یک مجموعه ویراستار از اهمیت زیادی برخوردار است .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *