کاور لتر مقاله

کاور لتر مقاله

کاور لتر مقاله : همه آثاری که توسط نویسندگان ، نقّاشان ، فیلمسازان ، شاعران یا محققین و دانشمندان به وجود می آیند ، علاوه بر جنبه ظاهری دارای یک پشت پرده ، سلسله مراتب ، مفاهیم و توضیحاتی هستند که درک آن ها برای همه مخاطبین ساده نبوده و یا به هیچ عنوان نمی توان آن ها را از ظاهر کار برداشت کرد .

به همین دلیل به کرّات شاهد ساخت برنامه هایی هستیم که به طور مثال در حوزه سینما یک کارگردان یا بازیگران یک فیلم از جزئیات ساخت اثر صحبت کرده ، از خاطرات جالب خود در خلال ساخت این فیلم می گویند ، از تکنیک های جدید و خلاقانه ای که استفاده کرده اند پرده برداشته یا به شرح نکاتی که عموم بینندگان آن را نگرفته اند می پردازند .

از این گذشته در مواردی هم روی جلد یک اثر مکتوب یا صفحات نخست آن ها شاهد خلاصه ای از آنچه که مخاطبین قرار است با آن روبرو شوند برخورد می کنیم ، با این هدف که چنانچه مقدمه این اثر برایشان جالب بود به مشاهده ، مطالعه یا نفوذ به عمق آن بنشینند .

همانطور که دیدیم همه آثار با وجود داشتن دنیایی از حرف و نکته در دل خود ، باز هم در مواردی نمی توانند از حواشی خود صحبت کنند ؛ لذا به جایگاهی نیاز دارند تا در آن مؤلف یا خالق اثر بتواند حرف خود را به طور مستقیم و بدون آرایه یا پوشش به مخاطب یا منتقدین خود زده و بدین ترتیب علاوه بر ارائه توضیحاتی به افرادی که قصد مشاهده و مطالعه ماحصل زحمات وی را دارند ، به توجیه افرادی که از این مرحله عبور کرده اند بپردازند .

در همین رابطه نوشته های علمی نیز نیاز به چنین توضیحاتی داشته که بدان کاور لتر مقاله می گویند .

کاور لتر چیست؟

با عنایت به توضیحات فوق ، کاور لتر (Cover Letter) نامه ایست که به همراه ویرایش مقاله انگلیسی یک نوشته علمی برای مجلات فعال در این حوزه ارسال شده و داوران یا افراد مسئول رسیدگی به اقدامات نجام پذیرفته ، پیش از خواندن مقاله به بررسی آن می‌پردازند .

بدیهیست که وجود یک شرح کوتاه از مقاله در این نامه سبب می شود تا افراد مطالعه کننده بدانند با چه چیزی طرف بوده و قرار است از کجا به کجا برسند . در نتیجه اگر یک کاور لتر فاقد لحنی محکم و استوار بوده یا نتواند خواننده را برای بررسی ادامه مطلب ترغیب کند ارزش چندانی نداشته و این معرفی نامه باید با جملاتی صحیح و دقیقتر اصلاح شود .

 کاور لتر مقاله دارای چه اطلاعاتیست ؟

  • مشخصات گیرنده

در ابتدا باید توجه داشته باشید که مخاطبین شما عامه افراد جامعه نبوده و برای فهم همگان آن را نمی نگارید ؛ در نتیجه با توجه به اینکه قرار است این مطلب به سردبیر مجله خاصی برسد ، نام وی ، نام مجله مورد نظر و آدرس آن را به طور دقیق یافته و در مطالب درج نمایید .

  • عنوان ، تاریخ ، نوع مقاله و اطلاعات تماس

همانطور که از نام این بخش بر می آید ، برای اینکه شناسایی و طبقه بندی مقاله مورد نظر آسان تر گردد ملزم به ارائه این اطلاعات به درگاه های ورودی ژورنال های معتبر هستیم .

  • ارائه توضیحاتی در خصوص تحقیقات

در وهله اول لازم به شرح این مطلب است که چرا به تحقیق در این حوزه علاقه پیدا کرده اید ! آیا برخورد با پرسش یا چالشی خاص شما به چنین کاری ترغیب کرده و یا به دلیل اینکه موضوع دیگری نیافته و این کار در این حوزه به نسبت آسان تر بوده است به آن پرداخته اید ؟ در ادامه لازم به شرح این مطلب است که از چه روشی به تحقیق یا جمع آوری داده ها دست زده اید ، کار خود را بر روی مشاهدات چه فرد یا مجموعه ای استوار کرده و نهایتاً عمل به پیشنهادات داخل آن چگونه می تواند به حل یکی از مشکلات انسان یا محیط زیست وی کمک کنند .

  • اثبات عدم تکرار

مسلماً ژورنال های مقصد مجالی برای بررسی همیشگی تکرار یا عدم تکراری بودن یک مطلب نداشته و از سویی دیگر نمی توانند به سادگی دریابند که آیا این مطلب در مجله دیگری در حال چاپ است یا خیر !

به همین دلیل ارائه مدارکی دال بر یگانگی یک مقاله ، عدم انتشار مطلب مورد نظر پیش از این یا حضور در توبت چاپ ژورنال های دیگر اجباریست . ارائه لیستی از مقالاتی که با موضوع مشابه منتشر شده اند ، ارائه لیستی از اقدامات پیشین به موازات موضوع این مطلب که به چاپ رسیده اند ، تخصص هایی که در این حوزه دارید و یا اشاره به نام افراد یا مجموعه هایی که مفاد آن را خوانده و ارزیابی کرده اند  نیز در پذیرش این اثر بی تأثیر نیستند .

تقریباً همه آثار مکتوبی که از فیلتر انتشاراتی های معتبر گذشته و به صورت کتاب به چاپ رسیده اند دارای مقدمه ، پیشگفتار یا دیباچه هستند . در همین رابطه باید پرسید که آوردن این بخش ها در کتاب چه فایده ای داشته ، چرا در ابتدای سایر متون می آیند و آیا این مطالب برای کسی جذاب می باشند ؟

مقدمه و پيشگفتار یک اثر

مقدمه یک اثر مکتوب به مجموعه توضیحاتی گفته می شود که در ابتدای یک متن آمده و به کلیات کتاب یا بخشی از آن اشاره دارد .

در همین رابطه در موارد متعددی پیش می آید که حتی این نوشته ها توسط خود نویسنده نیز نگاشته نشده و فرد دیگری در ارتباط با این کتاب ، رابطه خود با نویسنده ، سوابق علمی ، جوایز کسب شده ، سبک و سایر کارهای وی ، شرایط و روحیات مولف در حین نگارش این مطالب یا حتی تأثیرات تاریخی این پدیده در جوامع مختلف (مثلاً در قالب سخن مترجم در ابتدای یک کتاب که به فارسی برگردانده شده است) مطالبی را شرح می دهد .

این در حالیست که پیشگفتار به همکلام شدن مستقیم یک نویسنده با مخاطب خود دلالت دارد . در این بخش نویسنده با منادا قرار دادن افرادی که قرار است کتاب را بخوانند به آنان در خصوص دلیل نوشتن این کتاب ، نکاتی که روی نمایش آن ها تأکید داشته ، نتایجی که قرار است در انتها بگیرد ، آموزه هایی که قرار است به بار دانش خواننده اضافه شود یا منابع ، دیدگاه ها یا آموزه هایی که از آن ها تأثیر پذیرفته است سخن می گوید .

این در حالیست که اشاره به یک اتفاق جالب توجه در دوره تألیف ، مشکلات و چالش هایی که در این راه وجود داشته است ، اشاره به روش تحقیق یا به کارگیری یک متد جدید ، پیشنهاد در خصوص نحوه مطالعه کتاب ، مدت زمانی که برای تهیه آن سپری شده و نهایتاً سپاسگزاری و ابراز احساسات نسبت به برخی دوستان و آشنایان نیز از دیگر مطالبیست که در دیباچه یک کتاب ظاهر می شود .

نظرخود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *